PAOK.gr

Νίκη (81-80) πρόκριση για τον ΠΑΟΚ mateco και τελικός με Petkim

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε στις λεπτομέρειες με 81-80 την Oradea και προκρίθηκε στον τελικό του τρίτου προκριματικού ομίλου, που διεξάγεται στην Αττάλεια. Η ομάδα μας θα διεκδικήσει απέναντι στην Aliaga Petkim Spor, το Σάββατο το βράδυ (21:30) την πρόκρισή στους ομίλους του Basketball Champions League.
O Frank Bartley ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα και με 27 πόντους, εκτός του ότι ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας του ΠΑΟΚ mateco, ήταν αυτός που με ένα μεγάλο τρίποντο στα 37,5 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων και ουσιαστικά το πολύ σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Οι Ρουμάνοι μείωσαν 81-80 και παρά το ότι είχαν και την τελευταίε επίθεση του αγώνα, αστόχησαν και ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τη νίκη και την πρόκριση.
Οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκαν 6-9, ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε και πέρασε μπροστά 17-15, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Oradea να έχει μία διαφορά 5 πόντων (19-24). Οι Ρουμάνοι κυριάρχησαν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων (32-42). Η απάντηση της ομάδας μας ήταν ένα σερί 12-0, που έδωσε το προβάδισμα με 44-42, ωστόσο και στη λήξη του ημιχρόνου η Oradea ήταν μπροστά στο σκορ (44-45).
Με τον Κατσίβελη να δίνει λύσει στην επίθεση, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 58-58, ωστόσο η Oradea με τρίποντο του Richard στη λήξη της τρίτης περιόδου διατήρησε το προβάδισμα (67-70) και ήταν μπροστά 69-73 και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Σερί 9-0 από τον ΠΑΟΚ mateco και προβάδισμα 5 πόντων (78-73). Παρά το ότι με σερί 0-5 η Oradea ισοφάρισε 78-78, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε την σπουδαία νίκη και την πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 44-45, 67-70, 81-80.
ΠΑΟΚ mateco: Henderson Jr. 6 (2), Upson 3, Forrester 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 14 (3), Παπαδάκης, Bartley 27 (2), Reynolds Jr. 13, Kreuser 6 (20.
ORADEA: Richard 14 (4), Tarolis 5, Williams 5 (1), Brown 16 (4), Pridjett 14 (2), Young 4, Torok 9 (3), Petrilevicius 9, Nicolescu 4.