PAOK.gr

ΠΑΟΚ από ατσάλι, νίκησε 69-64 το Περιστέρι bwin

Με τρομερή διάθεση και επιθυμία για τη νίκη και ξεπερνώντας όσα προβλήματα συνάντησε στη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε 69-64 το Περιστέρι bwin, για την 3η αγωνιστική της Basket League και έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί απέναντι στον αντίπαλό του. Ταυτόχρονα ο ΠΑΟΚ mateco επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη και ένα ακόμη σπουδαίο αποτέλεσμα, λίγα μόλις 24ωρα μετά τη νίκη στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Elvar Friodriksson παρά το γεγονός ότι τραυματίστηκε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και χρειάστηκε να κάνει δύο ενέσεις για να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ξανά εντυπωσιακά νούμερα και βοήθησα τα μέγιστα, ωστόσο αυτός που έθεληε και στις δύο άκρες το γηπέδου ήταν ο Jamuni McNeace. Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και μαζί με τον Andre Harrison ηγήθηκαν επιθετικά της προσπάθειας του ΠΑΟΚ mateco, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (19-22 στο δεκάλεπτο και 35-36 στο 20ό λεπτό), αντέδρασε.

Με τον Σχίζα να περιορίζει τον Hands, το τρίτο δεκάλεπτο είχε απόλυτη ισορροπία (53-53) και στο τέταρτο μίλησε η θέληση για τη νίκη και η έδρα. Ο Gilmore με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (64-59) και παράσταση νίκης για τον ΠΑΟΚ mateco, που δέχθηκε πίεση όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 67-64, αλλά ήταν ψύχραιμος, ξεκάθαρα καλύτερος και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

ΠΑΟΚ mateco: Flatten, Gilmore 10 (1), McNeace 19, Harrison 18, Τσιακμάς 1, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Fridriksson 8 (1), Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Beliauskas 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Mitrou-Long 9 (1), Ragland 9, Dangubic 4, Ξανθόπουλος, Κασελάκης 8, Renfro 4, Hands 13 (3), Thompson 4, Χουγκάζ, Ζούγρης.