PAOK.gr

ΠΑΟΚ mateco – FC Porto: 89-70

Ένα ακόμη σπουδαίο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ mateco, μία ακόμη νίκη με πειστική εμφάνιση για την ομάδα, που ξεπέρασε και το εμπόδιο της FC Porto. Δεύτερη νίκη (89-70) για την ομάδα μας, που είναι πλέον στην 1η θέση του 9ου ομίλου του FIBA Europe Cup.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν πολύ καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και το έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα, Προηγήθηκε 26-13, πριν το 26-18 του πρώτου δεκαλέπτου και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 26-23, η διαφορά πήγα ξανά σε διψήφια νούμερα (43-30), πριν το 46-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ και με τον Landis να κάνει ζημιά με τρίποντα, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 60-61. Ο Κατσίβελης με 8 πόντους και τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (68-63) στον ΠΑΟΚ mateco, που κρυιάρχησε απόλυτα στην τέταρτη περίοδο. Με σκληρή άμυνα και ώθηση από τον κόσμο, που δημιούργησε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, η ομάδα μας άνοιξε την διαφορά, αρχικά στους 11 πόντους (77-66), για να φτάσει στη μέγιστη διαφορά με τη λήξη του αγώνα (89-70).

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-39, 68-63, 89-70
ΠΑΟΚ mateco: Henderson 12 (2), Upson 7, Forrester 15, Ιατρίδης, Περσίδης 4, Κατσίβελης 8 (2), Παπαδάκης 5 (1), Bartley 18 (2), Reynolds 14, Kreuser 8.
FC PORTO: Cardoso, Marble 3, Delgado 5, Landis 17 (4), Queiroz 4, Washpurn, Omlid 14 (2), Silva 2, Williams 6, Douglas 12 (1), Fayne 7.