Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco - Ολυμπιακός: 77-97 (0-2)

ΠΑΟΚ mateco – Ολυμπιακός: 77-97 (0-2)

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε και στο PAOK Sports Arena από τον Ολυμπιακό, με 77-97 κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό των PLAYOFFS της Basket League. Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων θα γίνει την προσεχή Κυριακή (28/5, στις 19:05) στο ΣΕΦ.

Με τον Yannick Franke να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 8-5 στο 2ο λεπτό και στο σερί 0-7 του Ολυμπιακού (8-12), η ομάδα μας είχε έτοιμη απάντηση. Νέο σερί 8-0 και προβάδισμα 16-12 με τρίποντο του Σαλούστρου στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με πρώτο σκόρερ τον Vezenkov έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (21-24) και όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τη σκυτάλη ο Σλούκας, άνοιξαν τη διαφορά (26-37 στο 14΄και 34-51 στο 17’30’’).

Το 41-56 του πρώτου ημιχρόνου, έγινε 47-57 στο 22΄με τον Franke να φτάνει τους 18 πόντους, αλλά η προσπάθεια αντεπίθεσης του ΠΑΟΚ mateco δεν είχε συνέχεια. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 61-79 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μικρό σερί από τον ΠΑΟΚ mateco στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την διαφορά να μειώνεται στους 12 (69-81), αλλά να φτάνει και πάλι τους 20 στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (4), Riley 27 (4), Τσιακμάς, Hands 6 (2), Μαργαρίτης 2, Polley 5, Σλαφτσάκης, Sibert 8, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3 (1), Renfro 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Walkup 4 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 2, Πάπας, Fall 15, Σλούκας 23 (4), Vezenkov 17 (2), Παπανικολάου 9 (1), Bolomboy 10, Peters 6 (2), McKissic 9.