Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ009 Ο συσχετισμός της παρουσίας ή της απουσίας παικτών του ΠΑΟΚ με...

009 Ο συσχετισμός της παρουσίας ή της απουσίας παικτών του ΠΑΟΚ με επίθεση και άμυνα

Επειδή ο ΠΑΟΚ έχει παίξει μόλις 7 αγώνες τη φετινή σαιζόν, κάθε συσχετισμός που θα αναφέρω μπορεί να είναι σε μεγάλο βαθμό συμπτωματικός. Γι’αυτό και δεν θα παρουσιάσω σήμερα την ανάλυση για όλους τους παίκτες του ΠΑΟΚ αλλά θα αναφερθώ μόνο στις ακραίες περιπτώσεις.

Εξετάζω λοιπόν το πόσα γκολ σκοράρει ή δέχεται η ομάδα όσο ένας παίκτης είναι παρών ή απών από το γήπεδο (με το caveat ότι παίκτες που είναι εκτός αγωνιστικού χώρου αλλά δεν έχουν αντικασταθεί, είτε επειδή δέχονται τις πρώτες βοήθεις, είτε επειδή έχουν τελειώσει οι αλλαγές, όπως έγινε με τον Kotarski στο ΠΑΟΚ-Λαμία 1-0, θεωρώ ότι συνεχίζουν να αγωνίζονται). Ακόμα και σε μεγάλο δείγμα αγώνων, υπάρχουν ορισμένα προβλήματα που πρέπει να τα κρατάμε υπόψην μας ώστε να μην προσδίδουμε μεγαλύτερη από την αρμόζουσα βαρύτητα στην ανάλυση αυτή. Π.χ., αν, ας πούμε, ο Schwab παίζει συστηματικά ως αλλαγή του Kurtić, μπορεί τα νούμερα της παρουσίας του Schwab να μην αντικατοπτρίζουν τόσο τον ίδιον τον ποδοσφαιριστή όσο την απουσία του συμπαίκτη του. Και βέβαια το ανάστροφο, για τον Kurtić. Επίσης υπάρχει η περιπλοκή με τις αποβολές. Π.χ., όταν αποβλήθηκε ο Τσιγγάρας στις 2022-03-02 στο 1-1 με την ΑΕΚ στην Αθήνα, δεν είναι απόλυτα δίκαιο που επιβαρύνονται τα στατιστικά των παικτών που έπαιξαν μέχρι και 78 λεπτά 10 εναντίον 11 με το γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ. Μετά τις αποβολές με τη Levski δεν υπήρχε σκορ, αλλά και πάλι ισχύει κάτι ανάλογο για την επίθεση. Δηλαδή, όταν η ομάδα συνεχίζει με 10 ή 9 παίκτες, δεν είναι απόλυτα δίκαιο που επιβσρύνονται οι παίκτες αυτοί από το γεγονός ότι στο διάστημα αυτό δεν σκόραρε ο ΠΑΟΚ.

Παρόλους τους παραπάνω και άλλους περιορισμούς (limitations), νομίζω ότι η ανάλυση αυτή φέρνει στην επιφάνεια κάποια πράγματα που ίσως αλλιώς περνούν απαρατήρητα. Ας δούμε λοιπόν κάποια φετινά νούμερα. Ο ΠΑΟΚ έχει 6-5 γκολ σε 703’16”, συμπεριλαμβανόμενων όλων των καθυστερήσεων. Δηλαδή σκοράρει 1 γκολ κάθε 117’13” ενώ δέχεται 1 γκολ κάθε 140’39”. Αυτή είναι η βάση σύγκρισης.

ΕΠΙΘΕΣΗ (λεπτά ανά γκολ του ΠΑΟΚ)

Καλύτεροι ως Παρόντες

060.59 Biseswar

063.64 Vieirinha

078.19 Oliveira

Χειρότεροι ως Παρόντες

Άπειρο (δηλαδή ο ΠΑΟΚ δεν έχει σκοράρει όσο έπαιζαν) R. Soares, Quagliata, Κούτσιας, El Kaddouri, Κωνσταντέλιας