Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ026 Τα 2 γκολ του Thomas σε 116'' και άλλα στατιστικά μετά...

026 Τα 2 γκολ του Thomas σε 116” και άλλα στατιστικά μετά το ΠΑΟΚ-Καλαμάτα

• Ο Thomas έκανε το 1-0 στο 10’55” και το 2-0 στο 12’51”! Είχε κοντέψει να συμπληρωθεί 1 χρόνος από την τελευταία φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ σκόραρε 2 φορές στον ίδιο αγώνα. Στις 2022-01-15, ο Kurtić είχε σκοράρει τα 2 πρώτα γκολ μας στο ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 3-0, παιγνίδι που σημαδεύτηκε από το αμφισβητούμενο πέναλτυ που υπέδειξε ο VAR στο χέρι του Βούρου και το οποίο οδήγησε και στην ακύρωση του γκολ του ΟΦΗ που είχε σημειωθεί εν τω μεταξύ.
  • Το δεύτερο ερώτημα που μου ήρθε στο μυαλό είναι πότε ήταν η τελευταία φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ σημείωσε 2 γκολ τόσο σύντομα μετά την έναρξη του αγώνα. Ανέτρεξα πίσω μέχρι και τη σαιζόν 2103-2014 που έχω περασμένα τα δεδομένα στο Excel και στο διάστημα αυτό δεν υπάρχει κανείς! Εντόπισα πάντως τους παρακάτω παίκτες μας που σκόραραν 2 (ή και 3, στην περίπτωση του Κλάους) φορές στο α’ ημίχρονο:

• Ο Thomas πέτυχε τα 2 γκολ του μέσα σε 116”! Οι πανηγυρισμοί που ποικίλλουν σε μήκος ανάλογα με τις συνθήκες του αγώνα και η παρουσία ή η απουσία VAR αποτελούν 2 παράγοντες που καταστούν άνιση τη σύγκριση κάποιων γκολ. Μήπως όμως δεν είναι άνισο να παίζεις στο Κύπελλο με την Καλαμάτα απ’ό,τι στο Champions League με τον Ajax; Με αυτό το caveat, η προηγούμενη φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ σημείωσε 2 γκολ σε μικρότερο χρονικό διάστημα ήταν ο μέγας Prijović που, στο Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ 0-6 στις 2018-12-20, έκανε το 0-5 στο 83’12” και το 0-6 στο 84’39”, δηλαδή σκόραρε 2 φορές μέσα σε 87”! Αυτός μάλιστα ήταν και το τελευταίος (προς το παρόν) αγώνας του Prijović με τη φανέλα του ΠΑΟΚ!
  • Με τα 2 γκολ που σημείωσε ο Thomas ξεπέρασε οριακά τον Oliveira σε επιθετική παραγωγικότητα ανά μονάδα χρόνου έχοντας 135.9 λεπτά ανά γκολ ή τελική συνσεισφορά σε γκολ, έναντι 136.0 του Oliveira. Αυτών προηγείται μόνο ο Murg με 71 αλλά σε πολύ μικρό δείγμα, 4ος είναι ο Κωνσταντέλιας με 146, και 5ος ο Narey με 169.
  • Στον αγώνα με την Καλαμάτα έκαναν το ντεμπούτο τους με την 1η ομάδα του ΠΑΟΚ 3 παίκτες, οι Ricardo, Selimaj, και Σ. Τζίμας! Επίσης ο Ž. Živković έκανε το ντεμπούτο του για την τρέχουσα σαιζόν. Έτσι οι παίκτες που έχουν αγωνισθεί στην τρέχουσα σαιζόν από 26 ανέβηκαν στους 30, ενώ άλλοι 4 (Παναγώτου, Τσιγγάρας, Ταλιχμανίδης, και Mihaj) έχουν μπει στην 20άδα/23άδα κάποιου αγώνα.
  • Ήταν ο 1ος αγώνας στον οποίον δεν αγωνίστηκε ο Kotarski που παραμένει όμως μόνος 1ος με 20 συμμετοχές σε αγώνα. Τον ξεπέρασαν όμως σε συμμετοχές στην 20άδα/23άδα οι Dantas, Κωνσταντέλιας, Schwab, και Ž. Živković πού έχουν 21/21.
  • Kotarski, Ingason, και R. Soares είναι οι 3 παίκτες που όποτε έπαιξαν ξεκίνησαν βασικοί.
  • Έφτασαν τους 6 οι παίκτες μας που έχουν αγωνιστεί τη φετινή σαιζόν χωρίς ο ΠΑΟΚ να έχει πετύχει γκολ όσο αγωνίζονταν: Quagliata, Κούτσιας, Gordeziani, Ricardo, Selimaj, Σ. Τζίμας.
  • Ο Kotarski κάνει πλέον παρέα στον Ingason, όντας οι 2 παίκτες μας που όσο απουσίαζαν ο ΠΑΟΚ δεν έχει δεχθεί γκολ! Αδικούνται φυσικά και οι 2 από το ότι είναι τόσο βασικοί ώστε να τους έχει αποφορτίσει ο Lucescu μόνο στους αγώνες με την Καλαμάτα.
  • Ο Λύρατζης έφτασε 3 ΔΕΥΤΕΡόλεπτα (!) από το να ξαναπάρει τα ηνία από τον Sastre σε χρόνο συμμετοχής αλλά δεν έμελε να το πετύχει με τον ατυχή σοβαρό τραυματισμό του και πλέον υπολείπεται του Sastre κατά 64 λεπτά. Βέβαια 35 από αυτά τα λεπτά ο Sastre τα έπαιξε ως αριστερό μπακ στο ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 1-2 και το ΠΑΟΚ-Αστέρας 2-2 αλλά και χωρίς αυτά πλέον είναι πρώτος σε χρόνο συμμετοχής στη θέση του δεξιού μπακ με 44.9% έναντι 43.5% του Λύρατζη. 9.6% έχει ο Vieirinha και 2.0% ο Α. Živković από τους αγώνες ΠΑΟΚ-Levski 1-1 και ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 1-2.

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Μάνο Α. για την επισήμανση!

Επικοινωνία: paokstats@yahoo.com