Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΉττα στις λεπτομέρειες και Κολοσσός – ΠΑΟΚ mateco: 80-76

Ήττα στις λεπτομέρειες και Κολοσσός – ΠΑΟΚ mateco: 80-76

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 80-76 στη Ρόδο από τον Κολοσσό H Hotels, σε αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την 5η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα ήταν ιδιαίτερα κουρασμένη, λίγα μόνο 24ωρα μετά το παιχνίδι στη Μάλαγα και το ταξίδι που ακολούθησε, ενώ την τελευταία στιγμή έμεινε εκτός αγώνα λόγω ενοχλήσεων στον οπίσθιο μηριαίο και ο Jalen Riley. Και με δεδομένη την απουσία του Darko-Kelly, ο ΠΑΟΚ mateco αγωνίστηκε με ξένους.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, πήγε στη μία κατοχή και στα κρίσιμα λεπτά, μέτρησαν και οι βολές και ένα αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε στον Hands, αλλά και η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων.

Με σερί 0-9 και τον Franke να έχει ηγετικό ρόλο στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 4-12 στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (15-16) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά με τους Franke-Hands να δίνουν λύσεις στην επίθεση, η ομάδα διατήρησε το προβάδισμα (35-38) και στη λήξη του ημιχρόνου.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ mateco είχε το προβάδισμα και στον έλεγχο στο παιχνίδι. Προηγήθηκε 39-44 (23’30’’), με τρίποντο του Polley ήταν μπροστά με 48-49 στο 28΄και με διαφορά ενός πόντους (53-54) έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Hands με τρίποντο δημιούργησε διαφορά 5 πόντων (56-61) για τον ΠΑΟΚ mateco, αλλά η εντυπωσιακή παρουσία του Stakrs στο δεύτερο ημίχρονο (διάστημα όπου πέτυχε 23 πόντους), ήταν ένα μεγάλο και άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της ομάδας μας. Ο Hands με τρίποντο ισοφάρισε 69-69 στο 37’30’’ και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Starks 29 (2), Moreira 14, Χρυσικόπουλος 8, Osborne 3, Μπιλής, Baeselo, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8, Ιορδάνου, Teague 7, Γιαννόπουλος 7, Stefanovic 2.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (3), Τσιακμάς 5 (1), Hands 24 (3), Μαργαρίτης 3, Polley 5 (1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4, Σαλούστρος 3, Renfro 9.