Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ005 Ο τραυματισμός του Kotarski και η ανθεκτικότητα του Πασχαλάκη

005 Ο τραυματισμός του Kotarski και η ανθεκτικότητα του Πασχαλάκη

Με το caveat ότι βασίζομαι μόνο στη μνήμη μου για το ότι από το 2017 και μετά δεν είχαμε ποτέ το φαινόμενο να παίξει «κανονικός» παίκτης μας στη θέση του τερματοφύλακα, όπως έγινε με τον Schwab, η τελευταία φορά που έγινε αλλαγή ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν την περίοδο 2016-2017 όταν αυτό έγινε μάλιστα 3 φορές, τουλάχιστον η 1 εκ των οποίων λόγω τραυματισμού:

2016-11-28 12η αγ. ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-4, στο 14’ (1-0) ο Brkić αντικατέστησε τον τραυματισμένο Γλύκο

2017-02-19 21η αγ. ΠΑΟΚ-Βέροια 4-0, στο 63’ (3-0) ο Σιαμπάνης αντικατέστησε τον Γλύκο

2017-04-30 30η αγ. ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 5-1, στο ημίχρονο (3-1) ο Σιαμπάνης αντικατέστησε τον Brkić

Έκτοτε και για 7 + 43 + 52 + 46 + 53 + 59 + 5 = 265 αγώνες (266 με το ΠΑΟΚ-ΟΣΦΠ που το ούλο του Oscar Garcia μετακόμισε στο σβέρκο του) δεν είχαμε αλλαγή τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Σε αυτό συνετέλεσε τα μέγιστα η ανθεκτικότητα του Πασχαλάκη που ξεκίνησε σε 24 + 48 + 26 + 25 + 55 = 178 αγώνες (179 με το ΠΑΟΚ-ΟΣΦΠ) χωρίς να γίνει ποτέ αλλαγή! Ακόμα και τη μια φορά που αποβλήθηκε για χειρονομία στην κερκίδα του ΟΦΗ προς το τέλος του α’ ημιχρόνου (2018-09-15, ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-3), αυτό έγινε ετεροχρονικά, μετά τον αγώνα. Χαρακτηριστικό της ανθεκτικότητας του Πασχαλάκη είναι ότι συνέχισε ακόμα και μετά την καρατιά του Barrales στα πλευρά (2018-12-03, Λαμία-ΠΑΟΚ 0-1). Αυτό ήταν ένα από τα πολύ δυνατά σημεία του Πασχαλάκη που επέτρεπε να γίνονται όλες οι αλλαγές καθώς και να χρησιμοποιούνται τερματοφύλακες για να καλύπτουν 1 από τις 2 θέσεις των μικρών στο Κύπελλο. Ας ελπίσουμε πως η αποχώρηση του Kotarski στον αγώνα με τη Λαμία δεν θα αποδειχθεί ενδεικτική της δικής του ανθεκτικότητας.

Επικοινωνία: paokstats@yahoo.com