Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΟλυμπιακός – ΠΑΟΚ mateco: 75-54 και στη μάχη της 3ης θέσης

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ mateco: 75-54 και στη μάχη της 3ης θέσης

Ήταν καλύτερος από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, έμεινε για περισσότερο ώρα μέσα στον αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 75-54 από τον Ολυμπιακό και αποκλείστηκε από τον τελικό των PLAYOFFS της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco περιμένει πλέον την τελική έκβαση στην άλλη σειρά των ημιτελικών για να μάθει, εάν στην προσπάθεια να διεκδικήσει την 3η θέση θα έχει αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ή το Περιστέρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δημιούργησαν διαφορά 12 πόντων (24-12) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με πίεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στους 5 (32-27) στο 17ο λεπτό με τρίποντο του Franke και με αυτή την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (39-34) ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14 πόντους (48-34) λίγο πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 5 (48-43), με σερί 0-9, από 2/2 τρίποντα του Hands και «γκολ-φάουλ» του Sibert. Αυτή ήταν και η πρώτη βολή της ομάδας μας στο παιχνίδι, μετά από 26 λεπτά! Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με σερί 13-2 το τρίτο δεκάλεπτου και δημιούργησαν τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο παιχνίδι (61-45). Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ mateco να επιστρέψει στο παιχνίδι έφτασε ως την μείωση της διαφοράς στους 11

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Walkup 10 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης , Πάπας, Fall 2, Σλούκας 17 (4), Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 5 (1),Bolomboy 8,Peters 5,McKissic 4.

ΠΑΟΚ mateco: Franke 6 (2), Riley 8 (2), Τσιακμάς 3 (1), Hands 11 (3), Polley 3 (1), Σλαφτσάκης 2, Sibert 14 (1), Καλλιοντζής,Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Renfro 2.