Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco - Απόλλων Πατρών Carna: 87-63

ΠΑΟΚ mateco – Απόλλων Πατρών Carna: 87-63

Ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 87-63 επί του Απόλλωνα Πατρών Carna για την 1ηαγωνιστική των Playouts της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας μας μετά από δύο μήνες και ταυτόχρονα, αυτό ακριβώς που χρειαζόταν στο ξεκίνημα της τρίτης φάσης του πρωταθλήματος και στην προσπάθεια εισόδου στα Playoffs.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 19-26 και 23-26 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με κάρφωμα του McNeace η ομάδα μας πήρε προβάδισμα τριών πόντων (44-41). Το σκορ ήταν ισόπαλο (50-50) στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε μπροστά με έναν πόντο (57-56 στο 30ό λεπτό και με τους Τσιακμά – Michalak να αναλαμβάνουν δράση, κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Σερί 30-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο και η πρώτη νίκη μετά από δύο μήνες ήρθε για την ομάδα μας με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63

ΠΑΟΚ mateco: Townes 4, McNeace 11, Τσιακμάς 13 (1), Σχίζας 9 (2), Τσαϊρέλης 2, Fridriksson 10, Μαργαρίτης 7 (1), Williams, Αρσενόπουλος 4, Michalak 17 (3), Alston 9 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA: Blodin 24 (2), Βησαρίου 3 (1), Osborne 12 (2), Καφέζας 4, Γκιουζέλης 3 (1), Κογιονής, Σαλούστρος 5 (1), Brown 12, Βαλκάνας.