Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Hapoel Jerusalem: 79-77

ΠΑΟΚ mateco – Hapoel Jerusalem: 79-77

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 79-77 επί της Hapoel Jerusalem για την 3η αγωνιστική του έβδομου ομίλου.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, Προηγήθηκε 11-3 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά (17-19) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Αν και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν 19-25, η είσοδος του Μαργαρίτη στο παιχνίδι είχε ευεργετικές συνέπειες. Με καλάθι του αρχηγού ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (31-25 στο 15ο λεπτό), πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο +4 (39-35) και πάτησε γκάζι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Πριν συμπληρωθεί το 25ο λεπτό, η διαφορά ξέφυγε στους 9 (49-40), ο Μαργαρίτης έδωσε αέρα 11 πόντων (62-51), H Hapoel πίεσε για να αλλάξει την ροή του αγώνα, έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ, έχοντας και τη βοήθεια των φιλάθλων της ομάδας από την εξέδρα, έφτασε στη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52

ΠΑΟΚ mateco: Smith 15 (2), Gilmore 10 (2), Harrison 7, Τσιακμάς 5 1), Σχίζας 3 (1), Τσαϊρέλης 3, Fridriksson 9 (1), Μαργαρίτης 8 (1), Alston 11 (1), Beliauskas 7 (1).

HAPOEL JERUSALEM: Carrington 8, Johnson 12 (1), Ndour 7, Lamar 10 (2), Randolph 19 (1), Blayzer, Chachasvili, Hankins 6, Smith 9 (1), Zoosman 6 (1).