Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠΑΟΚ mateco – Szolnoki: 82-66

ΠΑΟΚ mateco – Szolnoki: 82-66

Την τρίτη συνεχόμενή του νίκη στο FIBA Europe Cup πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επιβλήθηκε με 82-66 επί της Szolnoki και παρέμεινε αήττητος και πρώτος στον 9ο όμιλο.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν έχασε το προβάδισμα και με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε το παιχνίδι αρκετά νωρίς.
Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 24-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε διψήφια διαφορά στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (30-19) για να προηγηθεί 41-32 στο ημίχρονο.
Με επί μέρους σερί 21-8 στην τρίτη περίοδο και εξαιρετική άμυνα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με διαφορά 22 πόντων (62-40) στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα ως το τέλος, αν και ο Massimo Cancellier πήρε τάιμ άουτ όταν είδε τη διαφορά να μειώνεται. Στο τέλος ο Ιταλός προπονητής έδωσε χρόνο σε Λέφα και Μανθόπουλο που έκαναν το ντεμπούτο τους, ενώ ο 17χρονος γκαρντ πέτυχε και το πρώτο του καλάθι σε επίσημο παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-32, 62-40, 82-66
ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 2, Henderson Jr. 6 (2), Upson 10, Forrester 13, Περσίδης 6 (2), Κατσίβελης 7 (1), Παπαδάκης 8 (2), Bartley 4, Reynolds Jr. 11 (1), Kreuser 15 (1).
SZOLNOKI: Aimaq 18, Lewis 7, Lukacs 2, Pallai 3 (1), Rudner, Abraham, Subotic 21 (4), Kmjajski 6, Peringer, Jovanovic 9.