Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΠερηφάνια γι’ αυτή την ομάδα

Περηφάνια γι’ αυτή την ομάδα

Το παιχνίδι μέχρι το 112′ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο, πίεσε και πάλεψε από το πρώτο δευτερόλεπτο, έφερε την αναμέτρηση εκεί που ήθελε, αλλά του έλειψε η στιγμή, που θα τελείωνε το παιχνίδι υπέρ του.

Ο Παναθηναϊκός σε όλο το πρώτο μέρος δεν απείλησε. Για τον ΠΑΟΚ το παιχνίδι στράβωσε εξ αρχής με την αποχώρηση του Μιχαηλίδη στο 4′. Από εκεί και πέρα τα έκανε όλα σωστά, αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σβαμπ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έφτασε την κατοχή σχεδόν στο 70%.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 72′ βρήκε τρόπο να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

Ο Γιόνι Όττο έκανε μια υπέροχη σέντρα κι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί και να παίζει σωστά, αλλά δεν βρήκε δεύτερο γκολ μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή. Στην παράταση ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει δυνατά, αλλά η ασπρόμαυρη άμυνα λειτούργησε άψογα και απομάκρυνε κάθε κίνδυνο.

Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ ο Κεντζιόρα με κεφάλια έκανε το 0-2 στο 105′.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο κι έκανε άψογη διαχείριση του αγώνα, αλλά η στιγμή που στιγμάτισε το παιχνίδι ήρθε στο 112′.

Ο Μπάμπα σε μια εναέρια μονομαχία χτύπησε στο κεφάλι κι έχασε τις αισθήσεις του, ενώ γύρισε κι η γλώσσα του. Με την επέμβαση των γιατρών ο Γκανέζος συνήλθε κι έφυγε άμεσα για το νοσοκομείο.

Ο ΠΑΟΚ με παίκτη λιγότερο άντεξε στην πίεση, αλλά στην τελευταία φάση δέχθηκε γκολ από το Λημνιό κι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί ο Κοτάρσκι απέκρουσε το χτύπημα του Σπόραρ, οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν εύστοχοι, αλλά ο Ντεσπόντοφ αστόχησε στο 5ο κι έστειλε την διαδικασία στον ξαφνικό θάνατο.

Ο Λημνιός αστόχησε, αλλά ο Ντραγκόφσκι νίκησε τον Οζντόεφ. Μαντσίνι και Μάρκος Αντόνιο ήταν εύστοχοι, ενώ στη συνέχεια ο Αράο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Ντραγκόφσκι είχε απάντηση και στην εκτέλεση του Γιόνι, ο Σένκεφελντ βρήκε δίχτυα κι ο Σαμάτα αστόχησε στο τελευταίο χτύπημα.

Ενα ισχυρό πλήγμα, μια πικρή βραδιά στην Αθήνα για την ομάδα μας που έμεινε εκτός ενός στόχου. Δεν αξίζουν όμως δάκρυα γι’ αυτή την ομάδα, που τα έδωσε όλα για 130 λεπτά, κόντρα σε κάθε πιθανή αντιξοότητα, αλλά για κάποιες μικρές λεπτομέρειες έμεινε εκτός τελικού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ (57’ λ.τ. Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Μπακασέτας, Ζέκα (76’ Βαγιαννίδης), Βιλένα (85’ Μαντσίνι), Παλάσιος (85’ Λημνιός), Ιωαννίδης (76’ Σπόραρ), Μπερνάρ (106’ Γερεμέγεφ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Όττο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (4’ λ.τ. Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (74’ Οζντόεφ), Α.Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (110’ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (74’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (73’ Σαμάτα).

The post Περηφάνια γι’ αυτή την ομάδα appeared first on PAOKFC.