Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΠρώτο φιλικό, πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ mateco (112-93 τη Valcea)

Πρώτο φιλικό, πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ mateco (112-93 τη Valcea)

Μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων, ήρθε η ώρα του πρώτου φιλικού αγώνα και ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε με 112-93 τη Valcea από τη Ρουμανία, σε ένα τεστ με πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Massimo Cancellieri.
Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Reynolds, Κατσίβελη, Περσίδη, Kreuser και Upson και παρά το γεγονός ότι η Valcea προηγήθηκε 0-6, η ομάδα μας πήρε το προβάδισμα 8-6, δημιούργησε διαφορά πόντων (28-18) στο δεκάλεπτο και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος.
Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 38-22 στο 12΄ και 52-41 στη λήξη του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε στο +19 (67-48) στο 25ο λεπτό και διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και ανέβηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ mateco ξεπέρασε τους 100 πόντους (101-81 στο 35’), η διαφορά έφτασε ως τους 28 (108-80).
O κόουτς Cancellieri έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, με τον 17χρονο Λέφα να παίζει από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στα τελευταία τρία λεπτά, η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους Σκουλαριώτη, Γιαννάτο, Λέφα, Μανθόπουλο και Stanojevic.
Με τον ΠΑΟΚ mateco δεν αγωνίστηκε ο Cedric Henderson Jr., λόγω αδιαθεσίας και αναμένεται να επιστρέψει στο κανονικό πρόγραμμα της ομάδας από τη Δευτέρα.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 52-41, 84-69, 112-93
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Λόρτος, Δέλλας
ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 6, Upson 9, Forrester 22, Ιατρίδης 3, Περσίδης 2, Κατσίβελης 14, Σκουλαριώτης, Γιαννάτος, Παπαδάκης 9 (3), Bartley 16 (3), Μανθόπουλος, Reynolds Jr. 17 (1), Kreuser 11 (1), Stanojevic 3 (1)
BC VALCEA: Blidaru 4, Davis 15 (3), Rotaru, Barnes 21 (5), Olisemeka 7, Sabin 25 (2), Tsiriperou 2, Gray 11 (1), Cuica 1, Uta 7.