Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΣτον τελικό του πρωταθλήματος η Κ17

Στον τελικό του πρωταθλήματος η Κ17 [εικόνες]

Επιτρέψτε μας ωστόσο να σταθούμε σε κάτι άλλο. Η εικόνα του απαρηγόρητου Γιώργου Κούπενου, μετά την σύγκρουσή του με τον φίλο και συμπαίκτη του Βασίλη Τσιντσόλη, που δυστυχώς αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο, ήταν βαθιά συναισθηματική και σε ό,τι μας αφορά ενδεικτική του δεσμού που ενώνει τα παιδιά.

Παρά την σχεδόν απόλυτη υπεροχή του στο πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν έφτασε στο γκολ. Κυκλοφόρησε την μπάλα, ήταν κυρίαρχος, ουσιαστικά δεν απειλήθηκε και είχε τουλάχιστον τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Με τον Χατσίδη, τον Αβράμπο, τον Ντούνγκα και τον Τσομπάνη, μα δίχως την απαιτούμενη …τελική ώθηση για να μπει η μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ από την άλλη είχε την ευκαιρία από μία και μοναδική φάση να ανοίξει στο σκορ στο 26′, ωστόσο ο Τσιντσόλης αντέδρασε άμεσα. Δυστυχώς στην συνέχεια, ο Τσιντσόλης αποχώρησε από το γήπεδο με ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Μπελερή.

Περισσότερο αποφασιστικός στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 57′. Ο Τσομπάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Καλαϊτσίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Δικέφαλο. Προσπάθησε για μια σχετική ισορροπία η ΑΕΚ -δεν ήταν εύκολο, καθώς ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο- να αντί αυτού αναγκάστηκε να συνεχίσει το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπούσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δεν προέκυψαν πολλά αξιοσημείωτα στην πορεία, εκτός ίσως από μια ευκαιρία της ΑΕΚ στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση…

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση και ετοιμάζεται ήδη για τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αναργύρου, Μπούσιος, Μαρκόπουλος, Ψυρόπουλος, Τσαραμανίδης (88, Παπαζήσης), Ντάνι, Ράπτης (66′ Ανδριώτης), Σαρρής, Παλαιολόγου, Κολιμάτσης (88′ Ψυχογιός), Ελέζι (84′ Ζούλιας).

ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης (39′ λ.τ. Μπελερής), Κούπενος, Πολυκράτης, Πανικίδης, Αβράμπος, Σνάουτσνερ, Τσομπάνης (78′ Μύθου), Καλαϊτσίδης (78′ Κεσίδης), Χατσίδης, Παπαγεωργίου, Ντούνγκα (66′ Καραϊωάννου).

The post Στον τελικό του πρωταθλήματος η Κ17 [εικόνες] appeared first on PAOKFC.