Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΚΑΤΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ011 Το τρις εξαμαρτείν, o Schwab, ο Vieirinha, και η επιλογή της...

011 Το τρις εξαμαρτείν, o Schwab, ο Vieirinha, και η επιλογή της 20άδας

Το τρις εξαμαρτείν ουκ ομάδος σοφής. Κι επειδή θεωρώ δεδομένο πως ο Lucescu είναι σοφός, αναρωτιέμαι τι φταίει και την πατάει έτσι η ομάδα. Το ότι η ομάδα είναι νέα, το ότι πληρώνουμε το παραμικρό λάθος, το ότι είμαστε άτυχοι, το ότι δεν τελειώνουμε τα παιγνίδια μπορεί να αληθεύουν όλα. Όμως κάποιες επαναλαμβανόμενες λεπτομέρειες και φαινόμενα που συμβαίνουν πριν δεχτούμε γκολ ίσως να μην αποτελούν συμπτώσεις. Έχω διαβάσει αρκετές φορές να λέει o Lucescu ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα πρόσωπα, κλπ. Όμως όταν κάποιοι παίκτες κάνουν παρόμοια σφάλματα που τα πληρώνουμε, αυτό πολύ πιθανώς να μην είναι σύμπτωση. Ο Kotarski και με τον Ατρόμητο και με τον Λεβαδειακό έδειξε μεγάλο άγχος και πανικό στα τελευταία λεπτά. Ο Narey (που δικαίως έχει συλλέξει πολλά επιθετικά εύσημα) και με τον ΟΦΗ, και με τον ΠΑΟ, και με τον Λεβαδειακό έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης, ίσως και αφέλεια, πουλώντας τη μπάλα σε κρίσιμα σημεία. Και με τον Ατρόμητο άφησε αβοήθητο τον Sastre στη φάση της ισοφάρισης. Με τον ΟΦΗ, αχρείαστο (και αμφισβητούμενο βέβαια) φάουλ του Thomas στον Διαμαντή κάτω από το κέντρο έδωσε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να ανεβάσει όλη την ομάδα. Σήμερα αχρείαστο φάουλ του Andrija Živković στο κέντρο, πάλι τα ίδια. Βέβαια μάλλον θα περνούσαν απαρατήρητα αυτά αν η άμυνα καθάριζε τις στημένες φάσεις. Ίσως εκεί να φταίει η απουσία του Crespo που οργάνωνε την άμυνα. Και μ’αυτό φτάνω στην απαραίτητη για τη στήλη στατιστική θεώρηση.

Τα 2 προηγούμενα γκολ που δεχτήκαμε στις καθυστερήσεις συνέπεσαν με τις αλλαγές του Kurtić με τον Schwab. Στο άρθρο https://paok.gr/009-o-syschetismos-tis-parousias-i-tis-apousias-paikton-tou-paok-me-epithesi-kai-amyna/ μετά τον αγώνα στην Κρήτη έθεσα το ζήτημα ότι είναι δύσκολο να συμπεράνει κανείς αν ήταν η απουσία του Kurtić ή η παρουσία του Schwab που οδήγησαν, μετά και τον αγώνα με τον ΠΑΟ και πριν τον αγώνα με τον Λεβαδειακό, στο να έχουμε δεχθεί 1 γκολ ανά 218 λεπτά με τον Kurtić παρόντα αλλά 1 γκολ ανά 43 λεπτά με τον Schwab παρόντα. Σήμερα, και παρότι ο Kurtić είχε κίτρινη κάρτα, ίσως επειδή κάτι είχε παρατηρήσει, ίσως γιατί κουράστηκε ο El Kaddouri, o Lucescu δεν έκανε τη συνήθη αλλαγή και άφησε τον Kurtić μέσα. Γκολ όμως πάλι δεχθήκαμε. Και, πλέον, με τον Schwab παρόντα ο ΠΑΟΚ έχει δεχτεί 5 (από τα 8 συνολικά) γκολ σε 185 λεπτά συμμετοχής του, δηλαδή 1 γκολ ανά 37 λεπτά! Μόνο ο Quagliata τον ξεπερνά με 1 γκολ ανά 35 λεπτά. Φταίει ο Schwab; Φταίει ότι συνήθως τελειώνει τα παιγνίδια κι έτσι η παρουσία του συμπίπτει με τον γενικό πανικό που επικρατεί; Τα δείγματα είναι μικρά για να εξαχθούν συμπεράσματα (πόσο μάλλον ασφαλή). Όμως αυτά τα νούμερα πρέπει η προπονητική ομάδα να τα έχει υπόψην της ώστε να εστιάσει την προσοχή της στην εκτίμηση της επίδρασης της παρουσίας του Schwab στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι ο Schwab είναι επιθετικά ο καλύτερος μέσος του ΠΑΟΚ, αυτός δηλαδή που μπορεί να γεμίσει καλύτερα την περιοχή δίπλα στον σέντερ-φορ. Δυστυχώς όμως είναι πολύ βαρύς για να ασκεί πίεση σε ρόλο Πέλκα/Douglas. Οπότε, αναγκαστικά τον βάζει πίσω. Κι εκεί αρχίζουν τα προβλήματα καθώς είναι και επιρρεπής σε κάποια σοβαρά λάθη, όπως αυτό που οδήγησε στην αποβολή του Douglas με τη Levski.

Θέλω επίσης να σχολιάσω την αλλαγή στην αλλαγή του Vieirinha μετά από μόλις 10-11 λεπτά συμμετοχής. Φέτος είναι η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο. Πέρυσι αυτό είχε συμβεί 4 φορές, οι 3 πρώτες εκ των οποίων λόγω τραυματισμού:

2021-09-26 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0, Murg (15 λεπτά)

2021-10-24 ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 2-1, Mitriță (19 λεπτά)

2022-04-27 ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 0-0, 1-1, Mitriță (28 λεπτά)

2022-04-27 ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ 0-0, 1-1, Filipe Soares (65 λεπτά)

Μπορεί λοιπόν να μην είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο, όμως, μετά την Κρήτη, είναι το 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιγνίδι που ο αρχηγός αποχωρεί λόγω τραυματισμού. Λίγο πριν αποχωρήσει δέχτηκε φάση που έφερε κάπως στο μυαλό την ισοφάριση του ΠΑΟ. Δυστυχώς, μοιάζει να έχει γίνει αμυντικό liability (δεν βρίσκω δόκιμο ελληνικό όρο, το “αδύναμος κρίκος” είναι πάντως συναφές, χωρίς το “πιο” μπροστά). Από την άλλη ήταν εμφανής η μεγαλύτερη συνεισφορά του στη δημιουργία παιγνιδιού σε σχέση με τον Τσαούση. Έχουμε δηλαδή ένα ανάλογο πρόβλημα με του Schwab. Τίθενται λοιπόν 2 ερωτήματα: α) μήπως θα μπορούσε να παίξει κάποιες φορές μπροστά από τον Τσαούση αντί στη θέση του Τσαούση; β) Με δεδομένη την ευπάθειά του σε τραυματισμούς αλλά και το ότι είναι αναμενόμενο ότι θα έπαιζε ακόμα και χωρίς τραυματισμό του 11αδάτου Τσαούση, μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσει ο Lucescu την πίστη του στην επάρκεια μόνο ενός αναπληρωματικού ακραίου αμυντικού και να μη σπαταλάει τη θέση στο να έχει στην αποστολή και τον Filipe Soares και τον Quagliata αντί για 1 από τους 2; Αφού δεν τους βάζει που δεν τους βάζει. Και η ισοφάριση και η παρολίγον ήττα προήλθαν από την πλευρά του Andrija Živković που καταχρηστικά έπαιξε εκεί, και λόγω θέσης αλλά και λόγω εξάντλησης.

Επικοινωνία: paokstats@yahoo.com