Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚ10 λεπτά ήταν αρκετά

10 λεπτά ήταν αρκετά

Αυτή τη φορά το πλάνο δούλεψε… ρολόι. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε αυτό που δεν κατάφερε σε αρκετά προηγούμενα παιχνίδια τη φετινή σεζόν κι από τα 10 πρώτα λεπτά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα για την 11η αγωνιστική της Super League 2022-23.

06.11.2022

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με άγριες διαθέσεις και κατάφεραν να απλοποιήσουν το παιχνίδι με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος από πλευράς ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πήρε τη μπάλα στην κατοχή της, επιτέθηκε με ορμή από τη σέντρα και κατάφερε μόλις σε 10 λεπτά να πάρει αέρα δύο τερμάτων.

Στο 8′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράφα Σοάρες , ο Ίνγκι Ίνγκασον με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Στέφαν Σβαμπ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής σε ανατροπή του Νέλσον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή.

Ο Δικέφαλος με την ψυχολογία υπέρ του έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο κι έφτιαξε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. Στο 23′ ο Ομάρ Ελ Καντουρί βρήκε υπέροχα τον Γιάννη Κωνσταντέλια , ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αθανασίου.

Στο 28′ ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ είδε τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του σε σουτ του Ολιβέιρα , όπως και στο 41′ μετά από κεφαλιά του Ίνγκασον , ενώ ένα λεπτό νωρίτερα σταμάτησε ένα πολύ καλό σουτ του Ολιβέιρα , με το 2-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Ο ακίνδυνος στο πρώτο μέρος ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έψαξε το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Ο Κοτάρσκι στο 50′ έκανε μία σπουδαία επέμβαση όταν ο Ροσέρο επιχίερησε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε, πήρε πορεία προς την εστία, αλλά ο κίπερ του Δικεφάλου έδιωξε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ γρήγορα ισορρόπησε και δεν επέτρεψε στους φιλoξενούμενους να απειλήσουν στη συνέχεια, με το υπόλοιπο του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι παίκτες του Λουτσέσκου θωράκισαν την άμυνα, ενώ είχαν και κάποιες καλές στιγμές επιθετικά, χωρίς να βρουν τρίτο γκολ.

Ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες και πλέον στρέφει την απόλυτη προσοχή του στην αναμέτρηση κόντρα στον Ιωνικό στη Νίκαια την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Σάστρε , Ίνγκασον , Κουλιεράκης ( Νάσμπεργκ 64′), Ράφα Σοάρες , Ντάντας , Σβαμπ , Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας ( Μπίσεσβαρ 79′), Ελ Καντουρί ( Φιλίπε Σοάρες 70), Ολιβέιρα ( Μπράντον 79′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Aθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Μπιλμπάο, Λώλης (Παμλίδης 81′), Λιάσος (Τσίρης 91′), Ροσέρο (Τσάβος 91′ ), Φοφανά, Μπάλαν (Σταματελόπουλος 64′)