Αρχική ΝΕΑ ΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚ 2-0 την ΑΕΛ κι έφυγε για τελικό η Κ17 [εικόνες]

2-0 την ΑΕΛ κι έφυγε για τελικό η Κ17 [εικόνες]

0

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, μαζί με την διαχείριση του άγχους του …φαβορί ενδεχομένως, ήταν τα κλειδιά της νίκης του ΠΑΟΚ επί της αξιόμαχης ΑΕΛ στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της Κ17. Η ομάδα των Δημήτρη Ορφανού και Στέλιου Μπίκα κέρδισε 2-0 και περιμένει τον αντίπαλο για τον τελικό της Τρίτης (28.05, 17:00).

25.05.2024

Αν εξαιρέσει κανείς το γκολ του Παπανικόπουλου στο 18’, την τελική του Ντούνγκα στο 1’ και την απόκρουση του Μπελερή στο 40’, δεν είχε πολλά να επιδείξει το πρώτο 45λεπτο. Και οι δύο ομάδες έδειχναν μια δυσκολία στο να δημιουργήσουν παιχνίδι, ίσως και μια δυσκολία στο να ανταπεξέλθουν στις υψηλές θερμοκρασίες, με τον ΠΑΟΚ βέβαια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ΑΕΛ να στέκεται αξιοπρεπέστατα, στη δεύτερη εμφάνισή της σε τελική φάση, μετά από τη σεζόν 2009-10.

Απέκτησε καλύτερο ρυθμό το ματς στην επανάληψη, σαφώς και περισσότερη ενέργεια. Οι «βυσσινί» πίεσαν για την ισοφάριση, είχαν μια καλή ευκαιρία στο 53′ με τον Δημηνίκο, μα οι επικίνδυνες τελικές φάσεις ανήκαν κυρίως στον ΠΑΟΚ. Δύο φορές ο Μύθου δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ήρθε όμως ο Στύλος από τον πάγκο και με κεφαλιά στο 75′, από την σέντρα του Τσιότα, έκανε το 2-0. Κάπου εκεί ο Δικέφαλος «καθάρισε» την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον νικητή του β’ ημιτελικού ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Μπελερής, Τσιότας, Βυρσωκινός, Κοσίδης, Μπαταούλας, Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας (85’ Κρομμύδας), Παπανικόπουλος (69’ Γκιόκα), Μύθου (85’ Θεοφίλου), Μπέρδος (60’ Στύλος), Ντούνγκα (85’ Τουρσουνίδης)

ΑΕΛ: Σπανός, Αρσένης (74’ Μπαργιώτας), Γκρόζος, Αβραμούλης, Κουπατσιάρας, Βαρσάμης (82΄Καλαθάς), Δημηνίκος, Κουτζαηλίας (80’  Μπασδέκης), Γραββάνης, Ρίζος (82’ Οντος), Μπιώτης