Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚ3-1 τη Νίκη Βόλου ο ΠΑΟΚ Β

3-1 τη Νίκη Βόλου ο ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις και καλό ρυθμό ο ΠΑΟΚ Β είχε την ουσία και επικράτησε με 3-1 της Νίκης Βόλου για την 23η αγωνιστική της Betsson Super League 2 2022-23.

04.05.2023

Επέστρεψε με τρίποντο στην αγωνιστική δράση ο ΠΑΟΚ Β μετά το ρεπό του Σαββατοκύριακου. Η δεύτερη ομάδα του Δικεφάλου βρήκε γκολ στις ευκαιρίες της, κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο, είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο.

Η Νίκη Βόλου αιφνιδίασε και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4′ με τον Τζιόρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιράντα. Ο ΠΑΟΚ Β ισορρόπησε κι έψαξε την ισοφάριση.

Στο 32′ ο Χατζηστραβός είχε ένα καλό σουτ που δεν κατέληξε στα δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα ο Γκορντεζιάνι κέρδισε πέναλτι και ο Δαρέλας από την άσπρη βούλα ήταν εύστοχος για το 1-1, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη, ο ΠΑΟΚ Β είχε την κατοχή, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Σπυράκο στο 77′, αλλά ο νεαρός εξτρέμ του Δικεφάλου δεν αστόχησε στο 84′. Με ωραία ατομική ενέργεια κι άψογο τελείωμα έκανε το 2-1, για να έρθει ο Πανίδης στις καθυστερήσεις με ατομική ενέργεια σε αντεπίθεση και σουτ έξω από την περιοχή να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος , Κιτσάκης, Μελετίδης, Κωττάς, Μορικέλι, Νινούα (85′ Γρόσδης), Ουεντραόγκο, Δαρέλας, Σελιμάι (65′ Μπράντονιτς), Χατζηστραβός (75′ Σπυράκος), Γκορντεζιάνι (75′ Πανίδης).

Νίκη Βόλου: Μπουργάνης, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης (51′ λ.τ Λογαράς), Παναγιωτίδης (46′ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Κρητικός (66′ Ολαϊσόλα), Μιράντα, Τζιώρας (82′ Ροχάνο).