Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤAEK Betsson - ΠΑΟΚ mateco: 90-70

AEK Betsson – ΠΑΟΚ mateco: 90-70

Αν και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 90-70 από την ΑΕΚ Betsson Άνω Λιόσια, καθώς πλήρωσε το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και τις απουσίες των Gilmore, Beliauskas.

Ο ΠΑΟΚ mateco έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Προηγήθηκε 10-15 στο 6ο λεπτό, έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (15-25 στο 9’) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (17-25) και είχε τον απόλυτο έλεγχο στη ροή του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Προηγήθηκε 21-37 στο 14’30΄΄ και έφτασε τη διαφορά στους 17 (23-40) στο 17ο λεπτό, κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν στους 9 (36-45) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πίεσαν ακόμη περισσότερο στο συνέχεια.

Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στα πρώτα 4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (47-47) και καθώς ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, άλλαξε η ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 28-8 στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 64-53 στο 30ό λεπτό και μπήκαν στην τελευταία περίοδο του αγώνα έχοντας πλέον τον έλεγχο στο ρυθμό του ματς. Η προσπάθεια της ομάδας μα να επιστρέψει στο παιχνίδι δεν είχε αποτέλεσμα και καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλό ρυθμό, έφτασαν στη νίκη με διαφορά 20 πόντων (90-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70