Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΑΕΚ – ΠΑΟΚ mateco: 65-59

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ mateco: 65-59

Κούραση και αστοχία κυριάρχησαν στο δεύτερο παιχνίδι του ΠΑΟΚ mateco στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας», όπου ο η ομάδα μας ηττήθηκε 65-59 από την ΑΕΚ. Πολλά και ιδιαίτερα χρήσιμα τα συμπεράσματα από τα δύο παιχνίδια του τουρνουά και ιδιαίτερα από τον σημερινό αγώνα, που διεξήχθη μόλις 20 ώρες μετά το παιχνίδι του Σαββάτου, ενώ την ίδια στιγμή και οι απουσίες του αντιπάλου οδήγησαν σε πολλές δοκιμές και αναγκαστική προσπάθεια προσαρμογής σε χαμηλά σχήματα.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Riley, Franke, Darko-Kelly, Polley και Χρηστίδη και προηγήθηκε 6-0 στο ξεκίνημα και 10-5 στα μισά του δεκαλέπτου. Με 2/2 βολές του Darko-Kelly, ο ΠΑΟΚ mateco ήταν μπροστά 12-7, αλλά η ελλιπής ΑΕΚ ισοφάρισε 13-13 (8΄). Ο Τσιακμάς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (18-13) στην ομάδα μας, για να μειώσει 18-16, με νέο τρίποντο ο Strelnieks.

Με Riley, Hands, Σαλούστρο, Polley και Χρηστίδη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ mateco και με τρίποντο του Riley προηγήθηκε 23-27. Οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ισόπαλο 28-28 στο 17ο λεπτό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 28-30, ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με σερί 4-0 και με τρίποντο του Darko-Kelly πέρασε μπροστά 32-30, ωστόσο στη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ (32-34).

Riley, Hands, Darko-Kelly, Μαργαρίτης και Renfro ξεκίνησαν στην πεντάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Κούραση και κακές επιλογές στην επίθεση, είχαν ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει πολύ χαμηλά και η ΑΕΚ να πάρει ένα προβάδισμα και να το διατηρήσει ως το τέλος. Η διαφορά έφτασε και στους 11 (48-37) για να ευστοχήσει σε τρίποντο στη λήξη ο Hands για το 48-40.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο κόουτς Λυκογιάννης επέλεξε τους Riley, Franke, Hands, Polley και Χρηστίδη και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -13 (40-53), βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Με σερί 9-0 (και 7 πόντους από τον Riley στο διάστημα αυτό) ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 49-53. Η ΑΕΚ ωστόσο ξέφυγε και πάλι (49-59 στο 36΄). Με καλάθι του Hands η διαφορά έπεσε στους 4 (59-63), χωρίς όμως η ομάδα μας να καταφέρει κάτι περισσότερο στο χρόνο που είχε απομείνει.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Κωνσταντινόπουλος, Τσαχάκης

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59

ΑΕΚ: Κόνιαρης 10 (2), Frazier 13 (2), Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9 (3), Strelnieks 7 (2).

ΠΑΟΚ mateco: Franke 7 (1), Darko-Kelly 5 (1), Riley 15 (2), Τσιακμάς 3 (1), Hands 14 (2), Μαργαρίτης 4, Polley 6 (1), Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Renfro 1.