Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑλώβητος και πρώτος

Αλώβητος και πρώτος

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, τους Κεντζιόρα και Λόβρεν δίδυμο στα στόπερ, τους Όττο και Μπάμπα στα άκρα της άμυνας, τον Σβαμπ και τον Οζντόεφ στα χαφ, τους Τάισον και Ζίβκοβιτς στα φτερά της επίθεσης, τον Μουργκ στο «10» και τον Τσάλοφ στην κορυφή.

O ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, με σωστή νοοτροπία και πλάνο και θα μπορούσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, νωρίτερα από το 16′, οπότε και το έκανε. Στο 14′ ο Οζντόεφ έπιασε το πλασέ στην κίνηση μετά την ασίστ του Τάισον, μα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ωστόσο, από το κόρνερ του Ζίβκοβιτς και με διπλή προσπάθεια – μετά την πρώτη κεφαλιά του Τσάλοφ – ο Μπάμπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Συνέχισε ο Δικέφαλος να απειλεί, στο 18′ με τον Οζντόεφ κι αμέσως μετά με τον Ζίβκοβιτς.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου είχε το μομέντουμ του αγώνα, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, αλλά στο 25′ η ΑΕΚ, από το πουθενά έφτασε στην ισοφάριση με τον Πιερό. Πάρα το γεγονός της ισοφάρισης ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το μυαλό του και απορρόφησε την πίεση της Ένωσης, με τον Κοτάρσκι να έχει την απάντηση σε προσπάθεια του Ρότα στο 38′.

Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός, ο ΠΑΟΚ κράτησε περισσότερο τη μπάλα αν και σε γενικές γραμμές έλειψαν οι μεγάλες φάσεις. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναγκάστηκε δε, να αντικαταστήσει στο 62′ τον Μπάμπα, που ένιωσε ενοχλήσεις, με τον Κόλεϊ και να αλλάξει τη διάταξη στην τετράδα της άμυνας, μεταφέροντας τον Κεντζιόρα στο δεξί άκρο και τον Όττο στο αριστερό. Παράλληλα, ο Τσάλοφ έδωσε την θέση του στον Μπράντον που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του.

Είχε έναν δυναμισμό το παιχνίδι, είχε μονομαχίες έντονες, αλλά όχι και τη μεγάλη φάση, εξαιρουμένης αυτής του Α.Ζίβκοβιτς στο 67′. Στη συνέχεια, πέρασαν στο παιχνίδι και οι Κωνσταντέλιας και Καμαρά στις θέσεις των Μουργκ και Οζντόεφ, αντίστοιχα, ενώ ένα λεπτό πριν το 90′ ο Ντεσπόντοφ αντικατέστησε τον Τάισον. Δεν άλλαξε κάτι, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο μέχρι το τέλος, ακόμα και στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων κι έφυγε τελικά με τον βαθμό από την Αθήνα, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο παιχνίδι κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν στην Τούμπα για το League Phase του UEFA Europa League 2024-25.

The post Αλώβητος και πρώτος appeared first on PAOKFC.