Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΆνετα ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε (97-60) τον Απόλλωνα Πατρών Carna

Άνετα ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε (97-60) τον Απόλλωνα Πατρών Carna

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ mateco τον πρώτο γύρο της Basket League! Επικράτησε με το εμφατικό 97-60 του Απόλλωνα Πατρών Carna, έφτασε τις 7 νίκες, είναι πλέον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και ετοιμάζεται για τον επόμενο και πολύ σημαντικό αγώνα με την Rytas Vilnius που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη (11/1, στις 19:30) στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα από το ξεκίνημα, ο κόουτς Λυκογιάννης έδωσε σε όλους τους παίκτες χρόνο συμμετοχής και με ικανοποίηση είδε να επιστρέφουν Renfro, Σλαφτσάκης και Καμπερίδης, που δεν είχαν αγωνιστεί στο παιχνίδι του Βίλνιους.

Με τον Jalen Riley να φτάνει πολύ γρήγορα τους 10 πόντους, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 17-9 στο 7’30’ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων (23-10), με τρίποντο του Jaylen Hands στη λήξη! Έχοντας απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι και με τον κόουτς Λυκογιάννη να ρίχνει όλους τους παίκτες στο παρκέ από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε διαφορά 20 πόντων (35-15) στο 15ο λεπτό! Σε αυτό το ρυθμό κινήθηκε και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ mateco να δημιουργεί διαφορά 23 πόντων (50-27) και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του.

Με τρίποντο του Yannick Franke η διαφορά έφτασε πρώτη φορά τους 26 (59-33 στο 24ο λεπτό) και με δύο συνεχόμενα «γκολ-φάουλ» από Tyler Polley και Jaylen Hands, ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε στο +30 (67-37). Με τρίποντο του Καμπερίδη η διαφορά ξεπέρασε και τους 40 (87-46) και ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε σε μία εύκολη νίκη, την 7η στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60

ΠΑΟΚ mateco: Franke 11 (1), Riley 14 (2), Τσιακμάς 8, Hands 16 (2), Μαργαρίτης 2, Polley 11 (2), Σλαφτσάκης 4 (1), Χρηστίδης 7, Sibert 9 (2), Καμπερίδης 9 (3), Σαλούστρος 4, Renfro 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA: Griffin, Williams 12 (1), Davis 4, Μπόγρης 2, Βησσαρίου, Syla 2, Haynes-Jones 13 (3), Φιλιππάκος 9, Καράμπελας 6, Calhoun 6, Κογιονής, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1).