Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΆντιδραση, τρίποντο και… προχωράμε

Άντιδραση, τρίποντο και… προχωράμε

Η εβδομάδα ξεκίνησε με κλοπή στην Τρίπολη. Ένα αποτέλεσμα που… πόνεσε τον Δικέφαλο αλλά δεν τον λύγισε. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου και οι παίκτες του απάντησαν όπως μόνο αυτοί ξέρουν: με το ποδόσφαιρό τους. Η ΑΕΚ ήρθε στην Τούμπα με… φορά κι έφυγε με δύο γκολ. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ήταν κυνικός στο γήπεδο, απόλυτα συγκεντρωμένος και θριάμβευσε στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Stoximan Super League 2022-23.

20.02.2023

Οι μέρες που προηγήθηκαν ήταν έντονες, αλλά δεν κατάφεραν να επηρεάσουν το αγωνιστικό τμήμα της ομάδας. Οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο δούλεψαν, έστησαν το πλάνο τους, το τήρησαν κατά γράμμα και στο φινάλε του αγώνα αποθεώθηκαν από την γεμάτη Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στην αναμέτρηση. Πρέσαρε σωστά στο μισό της ΑΕΚ, έβγαλε εύκολα τη μπάλα από την δική το εστία, έπαιξε καλό και συνδυαστικό ποδόσφαιρο και στο 14′ πήρε κεφάλι στο σκορ στην πρώτη του τελική προσπάθεια.

Ο Κωνσταντέλιας έκανε μία αδιανόητη ενέργεια, όντας πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, έδωσε τη μπάλα στον Νάρεϊ κι αυτός με σουτ με μία επαφή νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε το σουτ του Πινέδα στο 22′, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς δύο λεπτά αργότερα να μην βρίσκει στόχο. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους η ΑΕΚ πήρε τη μπάλα στην κατοχή της αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του ΠΑΟΚ, με το 1-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε γκολ με τον Κωνσταντέλια πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο λεπτό, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα αμυντικά κι έψαξαν με υπομονή την ευκαιρία τους για να κλειδώσουν την νίκη.

Αυτό ήρθε στο 64′. Μετά από κομπίνα σε κόρνερ ο Νάρεϊ έκανε τη σέντρα, ο Κουλιεράκης κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά η ασπρόμαυρη άμυνα ήταν εξαιρετική, με αποτέλεσμα να οδηγούνται μόνο σε σουτ εκτός περιοχής που δεν βρήκαν στόχο, πέρα από δύο καλές στιγμές στο 89′ και το 90′, με τον Κοτάρσκι να έχει τις απαντήσεις .

Τελικό σφύριγμα του διαιτητή έδωσε το έναυσμα να ξεσπάσει ένα πάρτι σε κερκίδες και αγωνιστικό χώρο. Σειρά παίρνει ο ΠΑΣ Γιάννινα το ερχόμενο Σάββατο στους Ζωσιμάδες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Kοτάρσκι, Σάστρε , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες , Ντόουγκλας , Ντάντας ( Σβαμπ 81′), Νάρεϊ ( Τάισον 88′), Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας ( Φιλίπε Σοάρες 93΄), Ολιβέιρα .

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (Σιντιμπέ 80′), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Πινέδα (Ελίασον 72′) Γιόνσον (Γκατσίνοβιτς 63′), Γκαρσία (Τσούμπερ 80′), Αραούχο (Φαν Βέερτ 80′)