Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑπό εκεί ακριβώς που το άφησε…

Από εκεί ακριβώς που το άφησε…

40 περίπου ημέρες μετά τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Super League, πέρασε από το Αγρίνιο επικρατώντας με 0-2 του Παναιτωλικού και συνέχισε το νικηφόρο σερί του, φτάνοντας τα τέσσερα διαδοχικά τρίποντα.

22.12.2022

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου και οι ποδοσφαιριστές πήγαν προετοιμασμένοι κι αποφασισμένοι σε μία ακόμα δύσκολη έδρα, τήρησαν το πλάνο τους, είχαν καθαρό μυαλό κι ουσία και κατάφεραν να πάρουν μία νίκη κομβικής σημασίας.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε το παιχνίδι με ενέργεια, με pressing στο αντίπαλο μισό, γρήγορες ανακτήσεις της μπάλας κι άμεσες μεταβάσεις, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν σωστά οργανωμένος αμυντικά και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν πολλές ευκαιρίες προς την εστία του Ανέστη.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ στο 14′ με τον Νάρεϊ μετά από ασίστ του Ολιβέιρα , το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση και του βίντεο.

Ο Δικέφαλος βρήκε ρυθμό στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους. Ο Ανέστης σε τέσσερις περιπτώσεις σταμάτησε τους Ολιβέιρα , Κωνσταντέλια , Α.Ζίβκοβιτς και Νάρεϊ , αλλά ο Πορτογάλος φορ του Δικεφάλου δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις.

Ο Νάρεϊ εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Ολιβέιρα νίκησε τον αντίπαλο αμυντικό και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1, στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ίδια διάθεση στο πρώτο 10λεπτο, πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες, έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και έχασαν μία σημαντική ευκαιρία στο 57′ με τον Κοτάρσκι να αποκρούει προσπάθεια του Μάρτενσον, ενώ ο Καρέλης στην επαναφορά αστοχεί σε κενή εστία. Αυτή ήταν ουσιαστικά η μοναδική ευκαιρία του Παναιτωλικού σε όλο το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός πως η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω είχε τον έλεγχο, απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του Ανέστη, κυρίως με Κωνσταντέλια , Νάρεϊ κι ο Ολιβέιρα και στο 86′ βρήκε το γκολ που κλείδωσε το τρίποντο.

Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έκλεψε ψηλά, έπαιξε το 1-2 με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση και μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή στους 10 βαθμούς, μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ιωνικού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Ανέστης, Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον (65′ Σενγκέλια), Κολοβός, Ντίας (81′ Ξενιτίδης), Καρέλης (81′ Ζοάο Πέντρο), Νταγκό.

ΠΑΟΚΚοτάρσκι , Σάστρε , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες (88′ Βιεϊρίνια ), Αουγκούστο , Σβαμπ (88′ Ντάντας ), Νάρεϊ (81′ Μουργκ ), Ελ Καντουρί (19′ Α.Ζίβκοβιτς ), Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα (88′ Μπράντον )