Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑποφασιστικό βήμα πρόκρισης

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης

Με ένα μήνα καθυστέρηση ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τη Λαμία, στον πρώτο ημιτελικό του «Αθανάσιος Διάκος» και χρειάστηκε μόλις 13 δευτερόλεπτα για να αποδείξει ότι ήταν έτοιμος κι αποφασισμένος, με στόχο να βάλει από την αρχή της βάσεις για να παίξει σε έναν ακόμα τελικό.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έκλεψε ψηλά, έδωσε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς κι αυτός με ένα υπέροχο γύρισμα σέρβιρε στον Κάλεντ Νάρεϊ για το 0-1. Όλα τα σχέδια των γηπεδούχων ανατράπηκαν πριν καν συμπληρώσουμε λεπτό.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ήθελε να τελειώσει το μεγαλύτερο μέρος της υπόθεσης πρόκρισης από σήμερα και δεν έκοψε ρυθμό. Στο 13′ διαιτητής και VAR αρνήθηκαν πέναλτι στον ΠΑΟΚ μετά από χέρι που έκανε ο Αντέτζο εντός περιοχής.

Τρία λεπτά μετά ήρθε η μοναδική αξιόλογη στιγμή των γηπεδούχων σε όλο το πρώτο μέρος, με τον Ίνγκασον να σταματάει εντυπωσιακά με το κεφάλι προσπάθεια του Μαρτίνεθ.

Στο 20′ ο Νάρεϊ πήρε τη μπάλα μετά από κεφαλιά-πάσα του Κεντζιόρα, έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γκαραβέλης σταμάτησε την προσπάθειά του. Τέσσερα λεπτά μετά όμως, ο τερματοφύλακας της Λαμίας δεν είχε απάντησει.

Ο κατά συνθήκη σήμερα αριστερός μπακ Ζόαν Σάστρε πήρε τη μπάλα από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς και γύρισε εξαιρετικά στον Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 0-2.

Στο επόμενο δίλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες. Ο Κωνσταντέλιας σούταρε αλλά ο Κορνέζος τον σταμάτησε κι έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε με κομπίνα κι ο Ντόουγκλας αστόχησε από καλή θέση, με το 0-2 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος ήταν ακόμα πιο παραγωγικός. Στο 57′ ο Ίνγκασον με κεφαλιά απείλησε αλλά ο Γκαραβέλης έκανε δύσκολη επέμβαση για να έρθουν επτά… τρομακτικά λεπτά ποδοσφαίρου.

Στο 62′ ο Ντόουγκλας… ντύθηκε Α.Ζίβκοβιτς. Ο Βραζιλιάνος μιμήθηκε τον συμπαίκτη που κόντρα στον Ιωνικό σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ με λόμπα έξω από την περιοχή και με ένα απίθανο τελείωμα έκανε το 0-3 στο 62′.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπράντον Τόμας. Ο Ισπανός φορ πήρε τη μπάλα από τον Τάισον και με σουτ στην κίνηση πέτυχε το τέταρτο γκολ, για να έρθει στο 69′ ο Ζόαν Σάστρε και να βάλει τη σφραγίδα του στο παιχνίδι.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Σάστρε βγήκε από πλάγια θέση απέναντι από τον Γκαραβέλη και με τελείωμα κάτω από τα πόδια του κίπερ των γηπεδούχων έκανε το 0-5.

Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Λαμία στο 86′ να βρίσκει το γκολ της τιμής με όμορφο τελείωμα του Ρούμπεν.

Το 1-5 δεν αφήνει πολλά περιθώρια στη Λαμία ενόψει Τούμπας και ο ΠΑΟΚ με σοβαρότητα και συγκέντρωση θα πάει να πάει να κλείσει θέση σε έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λαμία: Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Σιμόν), Αντέτζο, Κορνέζος, Σαραμαντάς, Ασκόσφσκι (65’ Αμπάντα), Σλίβκα, Στάνκο (59’ Ντε Βισέντι), Τζανδάρης (59’ Νούνιες), Μαρτίνες, Μανούσος (65’ Μεδίνα).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο (63’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (71’ Ελ Καντουρί), Α.Ζίβκοβιτς (75’ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (63’ Τάισον), Τόμας (75’ Τζίμας).

The post Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης appeared first on PAOKFC.