Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΑπολαυστικός ο ΠΑΟΚ mateco, νίκησε (88-68) άνετα τη Sassari

Απολαυστικός ο ΠΑΟΚ mateco, νίκησε (88-68) άνετα τη Sassari

Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε με 88-68 της Dinamo Sassari, πετυχαίνοντας σχεδόν με το ίδιο σκορ, μία ακόμη νίκη μέσα σε λίγα 24ωρα.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν απολαυστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Με επί μέρους σκορ 53-25, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ιταλική ομάδα και επικράτησε κατά κράτος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, έχοντας μάλιστα και 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε 8-1 και 10-3 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, καθώς η Sassari ξεκίνησε με σερί 0-4 για να προηγηθεί 14-21. Η απάντηση του ΠΑΟΚ mateco ήταν άμεση και με δικό του σερί 11-0, πήρε ξανά το προβάδισμα (25-21), όχι όμως και τον έλεγχο στην εξέλιξη του αγώνα. Κυριαρχώντας μέσα στο καλάθι και με τον Diop να φτάνει τους 13 πόντους, οι φιλοξενούμενοι, πήραν το προβάδισμα 27-32, με σερί 2-11 και είχαν πλέον το έλεγχο του αγώνα. Και παρά την προσπάθεια της ομάδας μας, διατήρησαν διαφορά 8 πόντων (35-43) στο ημίχρονο, ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 11 (30-41).

Με ένα εντυπωσιακό σερί 16-2 μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ mateco και ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα. Από το -8, βρέθηκε στο +6 (51-45) στα μέσα της τρίτης περιόδου (25’)΄. Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, το επί μέρους σκορ ήταν 28-9 και από το -8 του ημιχρόνου, η διαφορά πήγε στους 11 (63-52) για την ομάδα μας!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ακόμη καλύτερος, με περισσότερη ενέργεια ο ΠΑΟΚ mateco, πρόσφερε σκορ και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη, αλλά και μία εξαιρετική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68

ΠΑΟΚ mateco: Franke 13, Darko-Kelly 7 (1), Riley 19 (3), Τσιακμάς 3 (1), Hands 17 (3), Μαργαρίτης 5 (1), Polley 12 (2), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Renfro 12.

Dinamo Sassari: Jones 3, Robinson 10, Krusin 9 (1), Gadini, Bendzius 7 (1), Gentile, Diop 15, Onuaku 13, Nikolic 11 (1).