Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΑπόλλων Πατρών Carna – ΠΑΟΚ mateco: 54-67

Απόλλων Πατρών Carna – ΠΑΟΚ mateco: 54-67

Πολύ σημαντικό νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ mateco με 67-54 επί του Απόλλωνα Πατρών Carna, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Justin Alston με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ mateco, προσφέροντας πολύ σημαντική βοήθεια στην ομάδα στο ντεμπούτο του, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Kendall Smith, που τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Harrison, Τσαϊρέλης και ο ΠΑΟΚ mateco που είχε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα έφτασε στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 16-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 8 (16-24) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 26-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, είχα σαν αποτέλεσμα να ισοφαρίσει 42-42 ο Απόλλωνας, αλλά Alston και Smith άρχισαν να δίνουν λύσεις. Τσιακμάς και Σχίζας βοήθησαν σημαντικά στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ mateco έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη. Ξέφυγε 50-60 με καλάθι από τον Τσιακμά και κράτησε τη νίκη, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA: Washington 10, Blaylock 3 (1), Σκορδίλης 8, Βησσαρίου 2, Osborne 2, Καφέζας, Γκιουζέλης 2, Φιλιππάκος, Σαλούστρος 8 (1), Brown 11, Μουράτος 8.

ΠΑΟΚ mateco: Smith 10 (2), Gilmore 2, Harrison 10 (2), Τσιακμάς 6, Σχίζας, Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 4, Μαργαρίτης, Alston 19 (2), Beliauskas 6 (2).