Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΑπόλλων Πατρών Carna - ΠΑΟΚ mateco: 65-88

Απόλλων Πατρών Carna – ΠΑΟΚ mateco: 65-88

Την 4η της κανονικής περιόδου κατέκτησε ο ΠΑΟΚ mateco, μετά την άνετη νίκη του με 65-88 επί του Απόλλωνα στην Πάτρα. Αυτή ήταν η 13η νίκη της ομάδας μας στην κανονική περίοδο και σε συνδυασμό με την ήττα του Προμηθέα «κλείδωσε» την 4η θέση και μαζί το πλεονέκτημα στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Αντίπαλος του ΠΑΟΚ mateco θα είναι ο Προμηθέας, σε μία σειρά όπου απαιτούνται δύο νίκες για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν πολύ καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα και με τρίποντο του Riley προηγήθηκε 2-10 στο 3ο λεπτό και διατηρώντας τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (13-25).

Ξεκινώντας με σερί 0-4 το δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco δημιούργησε διαφορά 16 πόντων (13-29), αλλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Μείωσαν 20-29, αλλά ο Hands με «γκολ-φάουλ» δημιούργησε ξανά διψήφια διαφορά (20-32). Ο Απόλλωνας έκανε σημαντική προσπάθεια να γυρίσει στο παιχνίδι και μείωσε στους 5 (29-34) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά με τον Nate Renfro κυρίαρχο κάτω και από τα δύο καλάθια, ο ΠΑΟΚ mateco έκλεισε και το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (34-45).

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια και στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι να προσπαθήσουν να μειώσουν, αλλά ο ΠΑΟΚ mateco να έχει λύσεις και να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (48-59 στο 25΄) και με καλάθι του Franke να ξεφεύγει με 14 (49-63 στο 26΄). Η ομάδα μας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο κι αφού προηγήθηκε ακόμη και με 21 πόντους (49-70), μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με αέρα 16 πόντων (56-72).

Και στην τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν τη διαφορά, ο ΠΑΟΚ mateco είχε έτοιμες απαντήσεις και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Riley, Sibert και Franke η διαφορά έφτασε και πάλι στους 20 (63-83 στο 34’30’’) και το υπόλοιπο του αγώνα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 34-45, 56-72,