Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΑσταμάτητος και το 2024

Ασταμάτητος και το 2024

O ΠΑΟΚ του Ράζβαν Λουτσέσκου στο πρώτο του παιχνίδι του 2024 ήταν εξαιρετικός. Πέτυχε τέσσερα γκολ, έχασε δύο πέναλτι, είχε ένα δοκάρι, κράτησε ανέπαφη την εστία του και πήρε το τρίποντο της νέας χρονιάς

03.01.2024

O ΟΦΗ μπήκε καλά στην Τούμπα και είχε δύο σουτ στα πρώτα λεπτά, που δεν ανησύχησαν τον Κοτάρσκι . Ο Δικέφαλος άργησε να βρει ρυθμό από το 15΄και μετά άλλαξε ταχύτητα στο παιχνίδι του και ξεκίνησε να απειλεί.

Ο Μουργκ έριξε μία προειδοποιητική βολή με απευθείας φάουλ, που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπάουμαν, για να έρθει στο 21′ ο Ντεσπόντοφ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια να εκτελέσει από καλή θέση και τον Βούρο να σταματάει τη μπάλα αντικανονικά με το χέρι. Ο Τσετσίλας υπέδειξε το πέναλτι αλλά ο Μπάουμαν νίκησε τον Σβαμπ από τα 11 βήματα, κρατώντας το 0-0.

Ο Σαμάτα έχασε μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά στο 25′, για να έρθει η φάση του 39ου λεπτού, που ξεκλείδωσε το παιχνίδι για τον Δικέφαλο. Ο Μπάμπα έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Ντεσπόντοφ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Με μία απίθανη συνεργασία, οι παίκτες του Δικεφάλου έκρυψαν τη μπάλα, ο Ντεσπόντοφ γύρισε στην περιοχή κι ο Μπάμπα με σουτ έκανε το 2-0.

Στο 45′ ο Μπάουμαν νίκησε τον Ντεσπόντοφ , ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τοράλ βρήκε στο πρόσωπο τον Σαμάτα εντός περιοχής με το πόδι, ο Τσετσίλας υπέδειξε το πέναλτι, αλλά ο Μπάουμαν μάντεψε και πάλι σωστά κι έδιωξε την εκτέλεση του Σαμάτα , κρατώντας το 2-0, που ήταν το σκορ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες, ενώ ο ΟΦΗ είχε κάποια σουτ που βρήκαν όλα τον Κοτάρσκι σε ετοιμότητα. O Δικέφαλος είχε εξάλλου, δοκάρι με τον Ντεσπόντοφ στο 86′ μετά από πάσα του Μπάμπα , αλλά ο Βούλγαρος εξτρέμ δεν σταμάτησε εκεί. Στο 89′ σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάρκος Αντόνιο , με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Δικεφάλου και στο 92′ μοίρασε άλλη μία ασίστ στον Μπράντον Τόμας , ο οποίος με ωραία ενέργεια έγραψε το τελικό 4-0.

To σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κι η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε με τρίποντο το 2024, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε , Εκόνγκ , Μιχαηλίδης , Μπάμπα , Τσιγγάρας ( Οζντόεφ 66΄), Σβαμπ ( Μεϊτέ 76΄), Ντεσπόντοφ , Κωνσταντέλιας ( Τάισον 66′), Μουργκ ( Μάρκος Αντόνιο 86′), Σαμάτα ( Μπράντον 76΄)

ΟΦΗ (Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Τοράλ, Μπάκιτς (Μοσκέρα 62΄), Ριέρα (Τοράρινσον 62΄), Νέιρα (Ντίκο 74΄), Λουίζ Φελίπε.