Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤBenfica – ΠΑΟΚ mateco: 94-72

Benfica – ΠΑΟΚ mateco: 94-72

Κακό βράδυ για τον ΠΑΟΚ mateco, που ηττήθηκε με 94-72 από την Benfica στη Λισαβόνα για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ και παρά το γεγονός ότι κατάφερε να ανακάμψει και να πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και έφτασε στο τέλος να ηττηθεί με διαφορά 22 πόντων!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-1 και ο ΠΑΟΚ mateco χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Την ίδια στιγμή ο Harrison έφτασε από πολύ νωρίς τα 3 φάουλ και οι McNeace, Τσαϊρέλης μπήκαν στο παιχνίδι, χωρίς να είναι απόλυτα έτοιμοι. Παρόλα αυτά η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 40-41.

Και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να απειλήσει επιθετικά τους γηπεδούχος, που προηγήθηκαν 53-43 στο 24’30’’, με τους Almeida και Carter να είναι ασταμάτητοι και να τελειώνουν το παιχνίδι με 28 και 26 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στους 8 (68-60) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και έφτασαν στη νίκη, μεγαλώνοντας στο τέλος και τη διαφορά:

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72

BENFICA: Broussard 5 (1), Siva, Drechsel 12 (2), Romdhane 1, Cameiro 3 (1), Gomes 5, Douglas 14 (3), Carter 26, Relvao, Almeida 28 (4).

ΠΑΟΚ mateco: Flatten 6 (1), Gilmore 3 (1), McNeace 6, Harrison 7 (1), Τσιακμάς 6 (2), Σχίζας, Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 16 (1), Μαργαρίτης 11 (2), Beliauskas 7.