Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΧ με τον Αιολικό ο ΠΑΟΚ Β

Χ με τον Αιολικό ο ΠΑΟΚ Β [εικόνες]

Άρχισε με καλό ρυθμό το παιχνίδι, κάτι που αποτυπώθηκε και στα δύο γκολ που είχαν ήδη επιτευχθεί στο πρώτο 15λεπτο. Στο 11′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ανάπτυξη, ασίστ του Γκούμα και πλασέ του Τσοπούρογλου, μα δύο λεπτά μετά, ο Αιολικός ισοφάρισε με τον Χαμίντοβιτς. Θα μπορούσε να … ανοίξει μάλιστα, κι άλλο ο δείκτης του σκορ και σε δύο καλές ευκαιρίες που απώλεσε ο Δικέφαλος, αλλά και μετά από το δοκάρι των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Αλεξιάδη, βέβαια, βρήκαν τον τρόπο να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, καθώς ο Γκούμας ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κανίς στο 43′ για το 1-2. Και κάπου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά από την κόκκινη κάρτα που δεν δίστασε να υποδείξει ο διαιτητής στον Μπενίτες για το αντικανονικό του μαρκάρισμα στον Γκούμα.

Γρήγορο κι ενδιαφέρον το παιχνίδι και στο δεύτερο 45λεπτο με τον Δικέφαλο να έχει τον πρώτο λόγο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Αιολικός, ωστόσο, ήταν αυτός που κατέγραψε άλλο ένα δοκάρι, όπως και το γκολ της ισοφάρισης, στο 57′. Ο Κριμιτζάς σούταρε, ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, μα η μπάλα αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα. Η συνέχεια δεν επιφύλασσε πολλά, πέρα από την μάλλον φλύαρη υπεροχή του ΠΑΟΚ. Επόμενο παιχνίδι αυτό με τον Μακεδονικό.

Αιολικός: Ντόκιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ (46′ Ουνγιαλίδης), Κολλαράς, Γιόκε, Χαμίντοβιτς (70′ Σαραντίδης), Ζάκαριτς, Ενομό (76′ Τριανταφυλλάκος), Μπενίτεζ, Καρανίκας, Κριμιτζάς (86′ Γκιάσι).

ΠΑΟΚ Β: Ταλιχμανίδης, Φίλων, Κιτσάκης (86′ Τασιούρας) , Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Γρόσδης, Σπυράκος (86′ Κουαλιάτα), Γκούμας (67′ Σαποβάλοφ), Τσοπούρογλου (60′ Δαρέλας), Κανίς (67′ Ρούμιαντσεβ).

The post Χ με τον Αιολικό ο ΠΑΟΚ Β [εικόνες] appeared first on PAOKFC.