Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΔεν σκόραρε και το πλήρωσε

Δεν σκόραρε και το πλήρωσε

Κυριάρχησε πλήρως για 90 λεπτά, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, αλλά του έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και έχασε δύο βαθμούς σε ένα παιχνίδι που βάσει εικόνας δικαιούνταν να κερδίσει. ΠΑΟΚ και ΟΦΗ έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της Τούμπας για την 18η αγωνιστική της Super League 2022-23.

14.01.2023

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να πάρει το τρίποντο πριν τη σειρά αγώνων κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά το Σαββατόβραδο στην Τούμπα έκλεισε με απογοήτευση. Απογοήτευση όχι για την εικόνα της ομάδας, αλλά αποκλειστικά και μόνο για τους δύο χαμένους βαθμούς.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο, πήρε τη μπάλα είχει υπομονή, έχτισε το παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά, αλλά μπροστά στην εστία του Μανδά, δεν είχε το καθαρό μυαλό για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον κίπερ των φιλοξενούμενων να βάζει κι αυτός το χέρι του για να μείνει το 0-0.

Ο ΟΦΗ ήρθε στην Τούμπα με σκοπό να κάνει την τέλεια… ληστεία. Έκανε δύο αξιόλογες ευκαιρίες, μία σε κάθε ημίχρονο, αλλά ούτε αυτός βρήκε γκολ καθώς ο Κοτάρσκι σταμάτησε εντυπωσιακά τον Ντίκο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Περέα στις καθυστερήσεις του αγώνα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι μετά από αντεπίθεση έπειτα από κόρνερ του ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν όλη η επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του ξεκίνησε φουριόζος, είχε μία πολύ μεγάλη στιγμή με τον Κωνσταντέλια και αρκετά σουτ στο πρώτο μέρος, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Λουτσέσκου είχε και πάλι την κατοχή, οι Κρητικοί ήταν κλεισμένοι στα καρέ τους και οι διάδρομοι προς την εστία του Μανδά ήταν ελάχιστοι.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ στο 67′ με κεφαλιά του Ντόουγκλας , αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Σάστρε που έκανε την ασίστ.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Μανδάς ανέλαβε δράση για τον ΟΦΗ και είχε τις απαντήσεις αρχικά σε σουτ του Ολιβέιρα , στη συνέχεια σε κεφαλιά του Κωνσταντέλια , σε τετ α τετ με τον Μπράντον και κράτησε ανέπαφη την εστία του και στις καθυστερήσεις μετά από γυριστό του Ολιβέιρα , με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πλέον ο ΠΑΟΚ… ζει κι αναπνέει για τα τρία σερί ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που θα κρίνουν πολλά σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Σάστρε (73′ Βιεϊρίνια ), Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες (65′ Μπράντον ), Αουγκούστο , Σβαμπ (73′ Ντάντας ), Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα .

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής (72′ Γιαννούλης), Λάρσον, Θοράρινσον, Μεγιάδο (56′ Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ (72′ Νέιρα), Μπαλογιάννης, Ντίκο (93′ Τσιλιανίδης)