Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΔεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Δεν το τελείωσε και το πλήρωσε

Δύο βαθμούς πέταξε ο Δικέφαλος στο Περιστέρι, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε, είχε δοκάρι, μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν ανέβασε το δείκτη του σκορ και με ένα γκολ στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος “έκλεψε” την ισοπαλία για την 15η αγωνιστική της Super League 2022-23.

28.12.2022

Με ένα πρόβλημα ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Ράζβαν Λουτσέσκου καθώς ο Ζόαν Σάστρε βγήκε εκτός μάχης λόγω ίωσης. Ο Ρουμάνος τεχνικός έδωσε φανέλα βασικού στον Αντρέ Βιεϊρίνια , ενώ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια πίσω από τον Ολιβέιρα .

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να αναλαμβάνει τον ρόλο του ενορχηστρωτή της ασπρόμαυρης επίθεσης. Ο Ολιβέιρα μόλις στο 2′, ο Ντόουγκλας στο 8′ κι ο Κωνσταντέλιας στο 17′ έριξαν τις προειδοποιητικές βολές και στο 23′ ο Πορτογάλος φορ του Δικεφάλου ήταν αυτός που έδωσε τη λύση.

Ο Mr.Breeze με μία υπέροχη ενέργεια διέλυσε την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε για τον Ολιβέιρα , ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 0-1. Η φάση εξετάστηκε κι από το VAR καθώς ο βοηθός ακύρωσε το τέρμα, αλλά μετά την παρέμβαση της τεχνολογίας ο Κουτσιαύτης έδειξε σέντρα.

Το γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Δικεφάλου, που μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχε δύο καλές στιγμές με τον Κωνσταντέλια , που είδε τον Γιαννιώτη να έχει τη λύση, ένα δοκάρι με τον Ράφα Σοάρες και ένα σουτ του Νάρεϊ που δεν βρήκε εστία. Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, με τον Κοτάρσκι να σταματάει στο 44′ σουτ του Φριντγιόνσον, στην μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αιφνιδιάσει με τον Ροτάριου στο 53′, αλλά ο Ρουμάνος δεν βρήκε στόχο και αμέσως ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε, πήρε τον έλεγχο κι άρχισε να απειλεί.

Νάρεϊ κι Ολιβέιρα έχασαν σημαντικές ευκαιρίες κι οι γηπεδούχοι στο 71′ βρήκαν γκολ με κεφαλιά του Κούεν, με το γκολ να μετράει μετά από χρήση και του VAR.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε με το γκολ, έψαξε το δεύτερο τέρμα του για να πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά, με τον Μπράντον να χάνει μία ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 89′ μετά από γύρισμα του Ράφα Σοάρες .

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Οικονομίδης (65′ Κούεν), Φρίντγιονσον, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου (85′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ (65′ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (65′ Τζαβίδας).

ΠΑΟΚΚοτάρσκι , Βιεϊρίνια (76′ Λύρατζης ), Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες , Σβαμπ (85′ Ντάντας ), Ντόουγκλας Αουγκούστο , Νάρεϊ (85′ Μουργκ ), Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα (76′ Τόμας ).