Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Δοκάρι κι… έξω

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε για 96 λεπτά. Είχε υπομονή, έφτιαξε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ και μοιραία άφησε δύο βαθμούς στους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάνινα για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League 2022-23.

25.02.2023

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πέτυχε τον έναν από τους δύο στόχους της στα Γιάννενα. Τελειώσει το παιχνίδι χωρίς ουσιαστικά να δεχθεί ούτε μία σημαντική ευκαιρία, με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να παραμένει θεατής. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, μπορεί να μην είχε την παραγωγή φάσεων άλλων αγώνων, αλλά και πάλι κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες. Τα δοκάρια όμως είχαν άλλη άποψη.

Το πρώτο μέρος θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους το παρακολούθησαν. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο διάστημα με 11 παίκτες στο 1/3 του γηπέδου και τα αξιοσημείωτα γεγονότα ήταν ελάχιστα.

Στο 20′ ο Τάισον έβγαλε μία απίθανη μπαλιά στον Σάστρε , αυτός γύρισε στη μικρή περιοχή για τον Μπράντον , αλλά ο φορ του Δικεφάλου έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με Κωσταντέλια αρχικά και με Νάρεϊ , ενώ στην τελευταία φάση ο Πήλιος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου στην ανάπαυλα έριξε τον Σβαμπ στο γήπεδο αντί του Φιλίπε Σοάρες  κι ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά, έχοντας δύο κεφαλιές του Μπράντον και του Τάισον στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Τσιντώτα να σταματάει την πρώτη και να βλέπει τη δεύτερη να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 63′ ο Μπράντον πήγε να βάλει ένα απίθανο γκολ, αλλά ο Τσιντώτας είχε απάντηση στο γυριστό που επιχείρησε. Ο ΠΑΟΚ έσφιξε τον κλοιό προς την αντίπαλη περιοχή κι άρχισε να γίνεται πιο παραγωγικός.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έριξε στη μάχη και τους Α.Ζίβκοβιτς , Μπίσεσβαρ και Τζίμα και στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος έχασε απίθανες ευκαρίες για το γκολ της νίκης.

Αρχικά ο Τζίμας στο 86′ είδε την κεφαλιά του να σταματάει αρχικά στον Τσιντώτα και στη συνέχεια στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Ντόουγκλας σούταρε από απόσταση, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, άλλαξε πορεία κι ο Τσιντώτας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Η κορυφαία ευκαιρία ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τζίμας γύρισε στον Μπίσεσβαρ , αυτός έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή, βρήκε χώρο, εκτέλεσε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (Λιάσος 33′), Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Λώλης (Ροσέρο 58’/Φοφανά 80′), Μπάλαν.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς , Σάστρε , Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Ράφα Σοάρες , Αουγκούστο ( Σβαμπ 46′), Φιλίπε Σοάρες , Νάρεϊ ( Α.Ζίβκοβιτς 68′) Τάισον ( Μπίσεσβαρ 86′), Κωνσταντέλιας , Μπράντον ( Τζίμας 85′).