Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈχασε δύο βαθμούς στην τελευταιά φάση

Έχασε δύο βαθμούς στην τελευταιά φάση

Σε ένα παιχνίδι που είχε τον πλήρη έλεγχο, προηγήθηκε νωρίς, έφτιαξε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν καθάρισε το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ δέχθηκε γκολ στο 102′ από τον ΟΦΗ και “πέταξε” δύο βαθμούς που είχε στα χέρια του.

18.09.2022

Με μοναδική αλλαγή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς αντί του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ , ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και μόλις στο 8ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα πανέμορφο γκολ.

Ο Βιεϊρίνια έκανε μία εκπληκτική μπαλιά στο Νάρεϊ , στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών, ο Γερμανός κοντρόλαρε με το στήθος και πριν η μπάλα βρει στο έδαφος έπιασε ένα δυνατό σουτ κι έγραψε το 0-1.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να χτίσει πάνω στο γκολ και να κλειδώσει το παιχνίδι, αλλά το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, με τους Ντόουγκλας και Ολιβέιρα να έχουν από μία μεγάλη ευκαιρία και τον ΟΦΗ να απειλεί μόλις μία φορά με αξιώσεις με τον Ντιουσέ να αστοχεί από καλή θέση.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και στα πρώτα τρία λεπτά είχε σημαντικές στιγμές με τον Νάρεϊ αρχικά να βλέπει τον Στίβενς να σταματάει το σουτ του και τον Κουλιεράκη να πιάνει κεφαλιά από εξαιρετική θέση αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Στο 60′ το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου οκτώ λεπτά λόγω ρίψης καπνογόνων, γεγονός που χάλασε τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν ρίσκα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αφήνοντας χώρο στον ΠΑΟΚ να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ.

Στο 81′ ο Νάρεϊ σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο πόδι του Λάρσον και έφυγε κόρνερ. Στο 83′ ήταν η σειρά του Μπράντον Τόμας να απειλήσει, αλλά ο Στίβενς έδιωξε το δυνατό σουτ του Ισπανού. Στο 85′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε το γύρισμα για τον Μπράντον , αλλά αυτός δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε, ενώ στο 88′ ο Ελ Καντουρί μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Μπράντον Τόμας έκανε επαφή με τη μπάλα ενώ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Κι αφού ο Δικέφαλος δεν κλείδωσε τη νίκη, ήρθε στο 102′ ο ΟΦΗ να ισοφαρίσει μετά από κόρνερ με κεφαλιά του Διαμαντή και να στερήσει δύο βαθμούς από την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου .

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στη δεύτερη θέση, πέντε βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο υποδέχεται μετά τη διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων στο γήπεδο της Τούμπας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Πασαλίδης (63′ Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (80′ Τοράρινσον), Λάρσον, Μεγιάδο, Περέα (84′ Στάικος), Ντιουσέ, Ντίκο, Γκερέρο (84′ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Κουλιεράκης , Ίνγκασον , Βιεϊρίνια (25′ Τσαούσης ), Λύρατζης , Ντάντας , Κούρτιτς (80′ Σβαμπ ), Αουγκούστο (71′ Ελ Καντουρί ), Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς , Ολιβέιρα (71′ Μπράντον ).