Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈχασε το μυαλό του και πέταξε δύο βαθμούς

Έχασε το μυαλό του και πέταξε δύο βαθμούς

Για σχεδόν 90 λεπτά τα έκανε όλα τέλεια. Για τέσσερα λεπτά έχασε το μυαλό του και το πλήρωσε. Ο Αστέρας Τρίπολης με buzzer beater στο 90+5′ έκλεψε το βαθμό της ισοπαλίας από τον ΠΑΟΚ που είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με νικη από το “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League 2022-23.

13.02.2023

Αναμνήσεις από τα παιχνίδια του πρώτου γύρου ξύπνησε η μάχη της Τρίπολης. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός για 90 λεπτά. Κυρίαρχος, με πλάνο, με ουσία στο παιχνίδι, με δύο γκολ, πολλές ευκαιρίες για ευρύτερο προβάδισμα κι όμως το τρίποντο δεν ήρθε. Ο Αστέρας βρήκε τον ΠΑΟΚ χωρίς καθαρό μυαλό στις καθυστερήσεις και με δύο γκολ του… έκλεψε δύο βαθμούς.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε δυνατά, αιφνιδίασε τον αντίπαλο και μόλις στο 6ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Μετά από κόρνερ ο Νάσμπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Ολιβέιρα , αυτός την γύρισε στον Νορβηγό κι αυτός από κοντά με σουτ έκανε το 0-1, βρίσκοντας για πρώτη φορά δίχτυα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος είχε δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες με Νάρεϊ και Ίνγκασον , με τον Αστέρα να απαντάει στο 12′ με άστοχο πλασέ του Σίτο. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης κι έφτασε κοντά στο γκολ πέντε φορές στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους με τον Ολιβέιρα να αστοχεί, τον Σάστρε να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, τον Νάρεϊ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και τον Κωσνταντέλια αν μην βρίσκει στόχο σε δύο περιπτώσεις.

Ο Αστέρας είχε ένα καλό σουτ με τον Σίτο στο 39′, με τον Ζίβκοβιτς να κάνει την απόκρουση και τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι και να φεύγει εκτός εστίας. Το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 62′ όταν ο Παπαδόπουλος σταμάτησε το σουτ του Νάρεϊ . Ο Γερμανός είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με σουτ, όπως κι ο Ντόουγκλας , με το γκολ εν τέλει να έρχεται στο 82′.

Ο Ράφα Σοάρες έκανε εξαιρετική μπαλιά κι ο Μπράντον Τόμας που είχε περάσει ως αλλαγή με ένα εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 0-2.

Και πάνω που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το comeback. Ένα γκολ του Σίτο στο 90′ μετά από φάση διαρκείας και ένα του Ατιένζα στο 90+4′ μετά από γέμισμα στην περιοχή διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Ένα αποτέλεσμα που πληγώνει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πρέπει να το αφήσει άμεσα πίσω του και να στρέψει την προσοχή του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο της Τούμπας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρσία (Γκαρντάφσκι 46′) , Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένθα, Αλάγμπε, Σανταφέ (Προύντζος 70′), Ριέρα (Τιλίκα 77′), Σίτο, Κρεσπί, Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς , Σάστρε ( Κεντζιόρα  88′), Ίνγκασον , Νάσμπεργκ , Ράφα Σοάρες , Αουγκούστο , Σβαμπ ( Φιλίπε Σοάρες 88′), Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς ( Τάισον 77′), Κωνσταντέλιας ( Μπίσεσβαρ 68′), Ολιβέιρα ( Μπράντον 68′)