Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈκανε το χρέος του και τώρα… τελικοί

Έκανε το χρέος του και τώρα… τελικοί

Ο ΠΑΟΚ έκανε το χρέος του στο Πανθεσσαλικό κόντρα στο ΝΠΣ Βόλος, τον κέρδισε με 0-2 για την 9η αγωνιστική των Play Offs της Stoiximan Super League 2022-23 και πλέον ετοιμάζεται να παίξει δυο τελικούς που θα κρίνουν τα πάντα.

08.05.2023

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου γνώριζαν τη σημασία του αγώνα, εμφανίστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι για 90 λεπτά, δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στον αντίπαλο, ο οποίος έκανε μόλις μία τελική προσπάθεια σε όλο το παιχνίδι και με δύο πολύ όμορφα γκολ πήρε το τρίποντο που του δίνει τη δυνατότητα να κρατάει την τύχη στα πόδια του, καθώς με νίκη την Κυριακή (14.05) επί του Ολυμπιακού στο γήπεδο της Τούμπας θα κατακτήσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας και θα κλείσει εισιτήριο για το UEFA Europa League της επόμενης σεζόν.

O Δικέφαλος μπορεί να είχε πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του και πολλές και σημαντικές απουσίες, αλλά παρουσία από το πρώτο λεπτό το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, έβγαλε στο χορτάρι την ποιότητά του και ξεκίνησε από τα πρώτα λεπτά να απειλεί την εστία του Αυγερινού.

Βιεϊρίνια , Μπίσεσβαρ και Κωνσταντέλιας έχασαν καλές ευκαιρίες, για να έρθει και να δώσει τη λύση ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς . Ο Κωνσταντέλιας πίεσε ψηλά κι έκλεψε, έδωσε στον Ντάντας κι αυτός στο Σέρβο που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1 στο 29′.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μπράντον είχε δοκάρι με κεφαλιά, ενώ Νάσμπεργκ , Κωνσταντέλιας και Βιεϊρίνια έχασαν καλές ευκαιρίες. Το παιχνίδι απλοποιήθηκε για τους παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου στο 45′. Ο Πιρές έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Α.Ζίβκοβιτς , ο διαιτητής Βεργέτης αφού είδε τη φάση στο VAR απέβαλε τον παίκτη των γηπεδούχων και ο Δικέφαλος πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να καθαρίσει το παιχνίδι και το κατάφερε σε μόλις 12 λεπτά. Στο 57′ ο Σβαμπ έκανε απίθανη ενέργεια και σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Μπράντον , ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έκανε διαχείριση της κατάστασης, οι παίκτες του έπαιξαν καλά και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαία ένα δοκάρι του Φιλίπε Σοάρες , αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΝΠΣ Βόλος: Aυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (Λούνα 87′), Οικονομόπουλος (Τριανταφύλλου 63′), Καρτάλης (Άλχο 75′), Μεθκίδα (Τσοκάνης 75′), Πιρές.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Λύρατζης , Κεντζιόρα , Νάσμπεργκ , Βιεϊρίνια , Σβαμπ ( Φιλίπε Σοάρες 70′), Ντάντας , Α.Ζίβκοβιτς ( Ελ Καντουρί 70′), Κωνσταντέλιας , Μπίσεσβαρ ( Τζίμας 79′), Μπράντον ( Ρικάρντο 81′).