Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈνα ακόμα πετυχημένο φιλικό τεστ

Ένα ακόμα πετυχημένο φιλικό τεστ

Δεύτερο φιλικό στην Κύπρο, δεύτερη νίκη για τον Δικέφαλο, που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ Λεμεσού στο Τσίρειο Στάδιο, κυριαρχώντας πλήρως στο γήπεδο και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο.

01.12.2022

H ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε δυνατά στο γήπεδο, πήρε τα ηνία και μόλις στο 10′ πήρε το προβάδισμα με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο . Ο Σάστρε έκανε την προσπάθεια από δεξιά, γύρισε για τον Βραζιλιάνο κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν κι είχαν δοκάρι στο 21′ με τον Μπεραχίνο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Κοτάρσκι . Ο Δικέφαλος στο 32′ έκανε δύο το τέρματα του με τον Νέλσον Ολιβέιρα να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νάρεϊ , με το 2-0 να είναι το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές άλλαξαν όλους σχεδόν τους ποδοσφαιριστές τους με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει αισθητά. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο και την κατοχή, έφτιαξε μερικές καλές στιγμές, κυρίως στο πρώτο τέταρτο, ενώ βρήκε και τρίτο γκολ στο 73′ με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ , ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Φιλίπε Σοάρες και με μία υπέροχη λόμπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η προετοιμασία του Δικεφάλου συνεχίζεται με μία σειρά προπονήσεων στη Λάρνακα, ενώ την Δευτέρα (05.12) θα αντιμετωπίσει τον Άρη Λεμεσού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στις 18:00 και την Τρίτη (06.12) θα επιστρέψει στη βάση του.