Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΕνα παιχνίδι καθρέπτης της σεζόν

Ενα παιχνίδι καθρέπτης της σεζόν

Σε ένα παιχνίδι που καθρεπτίζει όλη τη σεζόν 2022-23, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας από την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό.

25.05.2023

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μένει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ρότα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με υπομονή να βρει το γκολ, στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε και έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σάστρε, αλλά η ΑΕΚ με μια στημένη φάση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Μουκουντί.

Ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη κατέρρευσε πνευματικά, είχε κάποιες καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε, με την ΑΕΚ να σκοράρει στις καθυστερήσεις με τον Πάουλο Φερνάντες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (62′ Γιόνσον), Πινέδα (61′ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (61′ Άμραμπατ), Τσούμπερ

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (61′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (85′ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (61′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (85′ Τζίμας), Μπράντον