Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΈπεσε σε… τείχος

Έπεσε σε… τείχος

Ο ΠΑΟΚ ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και το έδειξε και στο γήπεδο. Κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, πάλεψε, αλλά έπεσε πάνω στην πολυπρόσωπη άμυνα των Ισραηλινών και πλήρωσε τις κακές επιλογές του στην τελική ενέργεια, με το τελικό 0-0 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τον επαναληπτικό.

27.07.2023

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό κι η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 12΄. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ανατράπηκε εντός περιοχής, ο Σβαμπ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά ο Σίλβα απέκρουσε την εκτέλεση του Αυστριακού.

Το χαμένο πέναλτι δεν επηρέασε τους παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου , που συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες. Δύο καλά σουτ των Τάισον και Μπάμπα δεν βρήκαν στόχο, όπως κι ο Εκόνγκ με κεφαλιά, ενώ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε απαντήσεις σε προσπάθειες των Κωνσταντέλια και Σβαμπ.

Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, η Μπεϊτάρ είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν η μπάλα κόντραρε μετά από σέντρα και βρήκε στο δοκάρι του Κοτάρσκι , με τον κίπερ του ΠΑΟΚ να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα στα πρώτα 45 λεπτά. Το 0-0 ήταν το σκορ στο πρώτο μέρος.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε με το ξεκίνημα της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας και έψαχνε διαδρόμους προς την εστία του Σίλβα. Από την πλευρά τους οι Ισραηλινοί έπαιξαν με όλους τους παίκτες τους πίσω από την σέντρα κι έψαχναν την κόντρα.

Ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες καλές στιγμές, ο Λουτσέσκου έφερε από τον πάγκο όλα τα διαθέσιμα όπλα του, κέρδισε κι εκτέλεσε πολλές στατικές φάσεις, αλλά το γκολ δεν ήρθε.

Τα πάντα πλέον θα κριθούν σε επτά μέρες στον επαναληπτικό στην Ιερουσαλήμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Κεντζιόρα , Εκόνγκ , Μιχαηλίδης , Μπάμπα , Τσιγγάρας (71′ Φιλίπε Σοάρες ), Σβαμπ , Α.Ζίβκοβιτς (86′ Μουργκ ), Κωνσταντέλιας (64′ Νάρεϊ ), Τάισον , Μπράντον (71′ Σαμάτα )

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ: Σίλβα, Μορόσοφ, Κρίεφ, Γκότλιβ (Κόρσια 57′), Ντγκάνι, Μπιτόν, Τόμας, Ασκενάζι, Αζάριν, Σούα (Μίχα 72′), Νικολαέσκου