Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚFacts & Figures για το Καλαματά-ΠΑΟΚ

Facts & Figures για το Καλαματά-ΠΑΟΚ

• Μόλις για δεύτερη φορά θα βρεθούν αντιμέτωποι ο ΠΑΟΚ και η Καλαμάτα στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η μοναδική τους μέχρι τώρα συνάντηση είχε γίνει την σεζόν 1990-91, όταν αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού στην Μεσσηνία.
  • Ο ΠΑΟΚ είχε φύγει με τη νίκη από το γήπεδο της Καλαμάτας, με τον Γιώργο Σκαρτάδο να σημειώνει τα δύο γκολ για τον Δικέφαλο στο 8ο και 21ο λεπτό. Για τους γηπεδούχους είχε σκοράρει ο Δέδες στο 31ο λεπτό.
  • Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για τελευταία φορά στις 28 Ιανουαρίου 2001, όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 7-1 στην Τούμπα και με αυτό το σκορ ισοφάρισε την ευρύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής που είχε σημειώσει και το 1974-75 με αντίπαλο την Καστοριά στην Τούμπα.
  • Η ευρύτερη νίκη της ιστορίας του ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις έχει σημειωθεί σε αγώνα Κυπέλλου Ελλάδας και είναι το 9-1 με αντίπαλο την Λαμία.
  • Αυτή είναι συνολικά η 9η φορά που θα αγωνιστεί ως φιλοξενούμενος με την Καλαμάτα για όλες τις διοργανώσεις και η τελευταία του νίκη εκεί είναι αυτή για το Κύπελλο Ελλάδας το 1990-91. Στη συνέχεια έδωσε πέντε αγώνες πρωταθλήματος ως φιλοξενούμενος της ομάδας της Μεσσηνίας και έμεινε στην ισοπαλία.
  • Στις επισκέψεις του για το πρωτάθλημα ξεκίνησε με νίκη 3-0 στις 31 Δεκεμβρίου 1982 και από εκεί και πέρα έχει έξι αγώνες πρωταθλήματος που τελειώσαν όλοι ισόπαλοι.

The post Facts & Figures για το Καλαματά-ΠΑΟΚ appeared first on PAOKFC.