Facts & Figures για το Κλαμπ Μπριζ-ΠΑΟΚ

paokfc.gr/Α Ομάδα/Facts & Figures για το Κλαμπ Μπριζ-ΠΑΟΚ

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης κόντρα στη Κλαμπ Μπριζ στο Jan Breydel Stadium για την προημιτελική φάση του UEFA Europa Conference League. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες και στατιστικά σχετικά με το background της αναμέτρησης.

11.04.2024

• Ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει πάλι τη Μπριζ για τους ομίλους του UEFA Europa League τη σεζόν 2010-11 και υπήρξαν δύο ισοπαλίες με 1-1. Αρχικά στο Βέλγιο, όπου στο 78ο λεπτό ο Μαλεζάς με κεφαλιά ισοφάρισε το γκολ του Κουεμάχα από το 61ο λεπτό. Στην Τούμπα, ο Βιεϊρίνια άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό και ο Σέποβιτς έκανε το 1-1 στο 89ο λεπτό.
  • Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται για τρίτη φορά στην ιστορία του σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με την αρχή να έχει γίνει τη σεζόν 1973-74, όταν απέκλεισε τη Λέγκια Βαρσοβίας και τη Λιόν, για να φτάσει τον Μάρτιο του 1974 να αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Μίλαν. Την ήττα με 3-0 στην Ιταλία ακολούθησε το 2-2 στην Τούμπα με δύο τέρματα του Σταύρου Σαράφη και τους Μπιγκόν και Τρεσόλντι να σκοράρουν για του Ιταλούς.
  • Η προηγούμενη ήταν στο Conference League, όπου τη σεζόν 2021-22 μετά τον όμιλο, απέκλεισε τη Μίντιλαντ και τη Γάνδη για να αγωνιστεί στους «8» με τη Μαρσέιγ. Η πρώτη αναμέτρηση ήταν πάλι εκτός έδρας, όπου ηττήθηκε με 2-1 στη Γαλλία και στη ρεβάνς επικράτησε πάλι η ομάδα της Μασσαλίας με 0-1.
  • Ο ΠΑΟΚ συνολικά έχει αντιμετωπίσει τέσσερις ομάδες από το Βέλγιο. Η πρώτη που βρέθηκε στην ευρωπαϊκή του πορεία ήταν η Λιέγη τη σεζόν 1967-68 για το Κύπελλο Εκθέσεων. Ο αποκλεισμός ήρθε με δύο ήττες, μια στην Τούμπα με 2-0 και μια στο Βέλγιο με 3-2. Ακολούθησαν οι αναμετρήσεις με την Μέχελεν το 1991-92, όπου ο Δικέφαλος πήρε την πρόκριση για το Κύπελλο UEFA με εκτός έδρας νίκη 1-0, η οποία ακολούθησε το 1-1 της Τούμπας.
  • Η επόμενη κόντρα ήταν με αντίπαλο την Μπριζ για τους ομίλους του UEFA Europa League, ενώ το 2021-22 απέκλεισε τη Γάνδη στους «16» του UEFA Europa Conference League με δύο νίκες, αρχικά 1-0 στην Τούμπα και 2-1 στο Βέλγιο.
  • Συνολικά έχει οκτώ αναμετρήσεις με ομάδες από το Βέλγιο, όπου μετρά τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες, ενώ οι τρεις από τις τέσσερις κόντρες του ήταν σε νοκ άουτ αναμετρήσεις και πήρε δύο προκρίσεις, ενώ αποκλείστηκε στην πρώτη.
  • Αυτή είναι η 33η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση του UEFA Europa Conference League, με τον απολογισμό του να είναι 18 νίκες, επτά ισοπαλίες και επτά ήττες, ενώ ο συντελεστής των γκολ βρίσκεται στο 55-31.