Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΦινάλε στην Κύπρο με 3/3

Φινάλε στην Κύπρο με 3/3

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της χειμερινής του προετοιμασίας ο Δικέφαλος που επικράτησε με 4-1 του Άρη Λεμεσού στο τρίτο και τελευταία του φιλικό στην Κύπρο.

05.12.2022

Αυτή τη φορά ο Ράζβαν Λουτσέσκου ανακάτεψε τις 11άδες που είδαμε στα δύο προηγούμενα φιλικά παιχνίδια κόντρα σε Ασντόντ και ΑΕΛ Λεμεσού, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα του αγώνα και να φτάσουν σε μία ευρεία νίκη.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή από το ξεκίνημα, έψαξε ήρεμα και μεθοδικά το γκολ, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νέλσον Ολιβέιρα να βλέπει αμυντικό να διώχνει τη μπάλα στη γραμμή στο 14′, ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 32′.

Ο Κωνσταντέλιας απείλησε αρχικά μετά από αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Μουργκ , αυτός σέρβιρε στον Ντόουγκλας Αουγκούστο κι ο Βραζιλιάνος με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος. Ο Brazileiro στάθηκε άτυχος καθώς λίγα λεπτά μετά το γκολ αποχώρησε και θα υποβληθεί σε εξετάσεις με την επιστροφή της ομάδας στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα της Τρίτης (06.12).

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν απολαυστικός για περίπου μισή ώρα. Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου έβγαλαν πολλές όμορφες επιθέσεις, συνεργάστηκαν σωστά και βρήκαν τρία τέρματα.

Στο 58′ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Νάρεϊ βρήκε τον Μπράντον μέσα στην περιοχή κι αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά του Στέφαν Σβαμπ να βρει δίχτυα. Ο Αυστριακός με ένα απίθανο τακουνάκι μετά από γύρισμα του Κουαλιάτα έκανε το 3-0, ενώ στο 76′ ο Βιεϊρίνια με μία καταπληκτική μπαλιά έβγαλε τον Νάρεϊ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αυτός πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι έκανε το 4-0.

Το μόνο που κατάφερε ο Άρης Λεμεσού ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Στεπίνσκι στο 88′ στο τελικό 4-1.