Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Google search engine
ΑρχικήΝΕΑΝΕΑ - Π.Α.Ε. ΠΑΟΚΦινάλε στο βασικό στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας

Φινάλε στο βασικό στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας

Το βασικό στάδιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας του Δικεφάλου ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής (16.07) στο Ντέσελ στο Βέλγιο, όπου ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Βέστερλο με 3-2.

16.07.2023

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου μετά το προπονητικό φιλικό του Σαββάτου κόντρα στη Αλ Ταβούν είχε την ευκαιρία να δώσει αυξημένο χρόνο συμμετοχής σε πολλούς ποδοσφαιριστές του και κόντρα στη Βέστερλο, μοιράζοντας και κάποια 90λεπτα και δοκιμάζοντας πρόσωπα και ρόλους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 5′ πήρε το προβάδισμα με τον Νάρεϊ . Ο Γερμανός εκτέλεσε άψογα μετά από καλή σέντρα του Ράφα Σοάρες από αριστερά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση και μάλιστα πολύ γρήγορα έκαναν την ανατροπή.

Στο 14′ ο Ματσούο έκανε το 1-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Γιόου έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε με τον ΠΑΟΚ να απαντά κι αυτός άμεσα με τον Μπράντον να παίρνει την ασίστ από τον Νάρεϊ και να κάνει το 2-2 στο 17′.

Ο Δικέφαλος είχε δύο καλές στιγμές με Π.Τζίμα και Κωνσταντέλια να μην μπορούν να σκοράρουν από θέση τετ α τετ, ο Σβαμπ επιχείρησε να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι, ενώ οι Βέλγοι είχαν δοκάρι σε σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ κι ο Κοτάρσκι νίκησε τον Ματσούο σε τετ α τετ, με το 2-2 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες στην επανάληψη βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι σημαντικά λιγότερες, τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή, αλλά τη Βέστερλο να βρίσκει τρίτο γκολ με τον Ντάτσι στο 65′ και να παίρνει τη νίκη.

H σύνθεση του Δικεφάλου: Κοτάρσκι , Κεντζιόρα ( Λύρατζης 63′), Εκόνγκ , Μιχαηλίδης , Ράφα Σοάρες ( Βιεϊρίνια 74′), Τσιγγάρας , Σβαμπ , Νάρεϊ ( Αντρέ Ρικάρντο 63′) Π.Τζίμας (Κανίς 63′), Κωνσταντέλιας , Μπράντον ( Γκορντεζιάνι 76′).