Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤHapoel Jerusalem – ΠΑΟΚ mateco: 71-61

Hapoel Jerusalem – ΠΑΟΚ mateco: 71-61

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 71-61 στο Βελιγράδι από την Hapoel Jerusalem, η οποία με αυτήν της τη νίκη εξασφάλισε την 1η θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League. Ο αγώνας του ΠΑΟΚ mateco με την Galatasaray την επόμενη Τετάρτη (20/12, στις 19:30) στο PAOK Sports Arena θα κρίνει και την 2η θέση που δίνει το πλεονέκτημα στα Play-In της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ mateco έδωσε μεγάλη μάχη απέναντι στη Hapoel Jerusalem, που εκτέλεσε 34 βολές και εκμεταλλεύτηκε το πρόβλημα που αντιμετώπισε η ομάδα μας από τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν νωρίς πολλοί από τους παίκτες, αλλάζοντας σε σημαντικό βαθμό την ροή του αγώνα. Με τον Michael Gilmore να ξεκινά πολύ καλά το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε με 12-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες μαζί στο σκορ (16-16).

Η Hapoel εκμεταλλεύτηκε τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε στη δεύτερη περίοδο, πήρε προβάδισμα 10 πόντων (32-22), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco κατάφερε να μειώσει στους 3 (33-30) στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Hapoel Jerusalem ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 21-10, δημιούργησε διαφορά 14 πόντων (54-40) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο. Με τον Harrison να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 61-56 και λίγο αργότερα στους 5 (66-61), αλλά δεν πέτυχε πόντο ως τη λήξη του αγώνα και έχασε το παιχνίδι, αλλά και την δυνατότητα να πάρει την 1η θέση στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61

HAPOEL JERUSALEM: Carrington 7, Johnson 16, Lemar 3, Ralndolph 13 (3), Blayzer 6 (1), Chachasvhili 1, Hankins 13, Smith 12 (3), Zoosman, Cornelius.

ΠΑΟΚ mateco: Smith, Gilmore 12 (2), Harrison 12 (1), Τσιακμάς, Σχίζας 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 7 (1), Μαργαρίτης 2, Alston 4, Beliauskas 7 (2).