Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΗ πρόκριση θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη

Η πρόκριση θα κριθεί στη Θεσσαλονίκη

Ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε 77-63 από τον Προμηθέα στην Πάτρα. Η σειρά είναι πλέον στο 1-1 και την ερχόμενη Κυριακή (30/4 στις 15:45) στο PAOK Sports Arena η ομάδα μας θα έχει μία ακόμη ευκαιρία για να πάρει την πρόκριση. Η συμμετοχή στην τετράδα θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς!

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα (6-1), ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με τον Μαργαρίτη και πέρασε μπροστά στο σκορ (6-8), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι. Προηγήθηκαν 18-11 και 20-13 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και διατήρησαν το προβάδισμα ως τη λήξη του ημιχρόνου, έχοντας πλέον δημιουργήσει διψήφια διαφορά (41-29).

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν άστοχος, με μόλις 9/31 σουτ (29%) στο διάστημα αυτό, αλλά έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Riley να πετυχαίνει 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε ως τους 6 (48-42 στο 25’30’’), αλλά δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 9-2, πετυχαίνοντας 7 πόντους από βολές και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 13 (57-44) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 15 (59-44) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Riley, που αγωνιζόταν με 4 φάουλ, με τρίποντο μείωσε στους 10 (59-49). Παρά το γεγονός ότι ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 7/9 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε νε επιστρέψει στο παιχνίδι και μετά την ήττα, η σειρά των αγώνων μεταφέρεται πλέον στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63