Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΉττα (77-64) για τον ΠΑΟΚ mateco από το Περιστέρι και αποκλεισμός…

Ήττα (77-64) για τον ΠΑΟΚ mateco από το Περιστέρι και αποκλεισμός…

Η πορεία του ΠΑΟΚ mateco στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε από το πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης στο Ηράκλειο, μετά την ήττα με 77-64 από το Περιστέρι στον προημιτελικό που έγινε στα «Δύο Αοράκια».

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν τα κατάφερε παρά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα στο παιχνίδι, όταν και προηγήθηκε 4-13 με τον Riley να ευστοχεί σε τρία τρίποντα και να οδηγεί την ομάδα επιθετικά, ενώ την ίδια ώρα ο Renfro είχε σκεπάσει το καλάθι της ομάδας μας. Το Περιστέρι αντέδρασε, ο Μωραΐτης με τρία σερί τρίποντα μείωσε τη διαφορά και με δικό του καλάθι στη λήξη το προβάδισμα άλλαξε χέρια (17-15) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς το Περιστέρι προηγήθηκε 26-17 με τον Denmοn να ανεβάζει την απόδοσή του. Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 26-22, αλλά η διαφορά έφτασε ως τους 10 (32-22) πριν το 38-29 του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή ήταν η εικόνα και στη συνέχεια. Με το Περιστέρι να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτου στο +10 (53-43) και όταν στο τέταρτο πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι βρήκε λύσεις με τον Bilan και πήρε νίκη και πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43, 77-64