Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΉττα για τον ΠΑΟΚ και αποκλεισμός από το Basketball Champions League

Ήττα για τον ΠΑΟΚ και αποκλεισμός από το Basketball Champions League

Ο ΠΑΟΚ mateco ολοκλήρωσε την φετινή του πορεία στο Basketball Champions League, μετά την ήττα με 82-63 από τη Rytas Vilnius, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στη Λιθουανική ομάδα στους «16» της διοργάνωσης. Ήταν μία ακόμη γεμάτη χρονιά στην Ευρώπη για την ομάδα μας, που είχε την συμπαράσταση του κόσμου και στη Λιθουανία, όπως άλλωστε και σε όποιο γήπεδο κι αν αγωνίστηκε σε κάθε σημείο της Ευρώπης.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση από το ξεκίνημα και διεξήχθη σε ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα στην κατάμεστη Jeep Arena του Βίλνιους. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (7-3), ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco είχε απάντηση και με ένα επί μέρους σερί 0-7, πέρασε μπροστά 7-10. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τη Rytas μπροστά στο σκορ 18-15. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ανοίξουν τη διαφορά (36-27), αλλά ο Riley που βρήκε ρυθμό, με συνεχόμενους πόντους οδήγησε τον ΠΑΟΚ mateco επιθετικά και η διαφορά μειώθηκε στους 4 (41-37) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Marcus Foster είχε μόλις 6 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ξεκίνησε με τρία συνεχόμενα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας στην ομάδα του διψήφια διαφορά (50-39) και ένα ρυθμό που ήταν δύσκολο να ακολουθήσει ο ΠΑΟΚ mateco, όπως αποδείχθηκε στην εξέλιξη του αγώνα. Με το σκορ 63-50 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ mateco έκανε προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Riley μείωσε με τρίποντο 67-55, ο Hands που κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αστόχησε στις δύο από τις τρεις βολές που εκτέλεσε, ο κόουτς Λυκογιάννης χρεώθηκε τεχνική ποινή και το παιχνίδι δεν είχε πλέον γυρισμό. Η Rytas πήρε την πρόκριση και συνεχίζει έχοντας πετύχει τις δύο νίκες που χρειάζονταν στην έδρα της.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63

RYTAS VILNIUS: Nomantas 7 (1), Williams 2, Radzevicius 6 (1), Fridriksson 12 (1), Uleckas 3 (1), Kairys 6, Echodas 16, Foster 19 (3), Masiulis 3 (1), Varadi 8 (2).

ΠΑOK mateco: Franke 8 (1), Riley 21 (5), Τσιακμάς 3 (1), Hands 5, Μαργαρίτης 6 (2), Polley 6, Σλαφτσάκης, Sibert 3 (1), Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Renfro 4.