Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤΉττα στις λεπτομέρειες (85-77) για τον ΠΑΟΚ mateco

Ήττα στις λεπτομέρειες (85-77) για τον ΠΑΟΚ mateco

Μάχη μέχρι το τέλος έδωσε ο ΠΑΟΚ mateco, διεκδίκησε το παιχνίδι και τη νίκη παρά τις αντίξοες συνθήκες, αλλά γνώρισε την ήττα (85-77) στο Περιστέρι και στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco που είχε να αντιμετωπίσει και την επιπρόσθετη κούραση, αφού σε αντίθεση με τον αντίπαλό του είχε μόλις δύο ημέρες ξεκούρασης και προετοιμασίας, κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, αλλά δύο χαμένες βολές από τον Riley, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στο παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, Ήταν μπροστά με 9-5 στο 4ο λεπτό, 19-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 21-13 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν και εκμεταλλεύτηκαν δύο συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ mateco. Με σερί 0-5, η διαφορά μειώθηκε στους 3 (21-18) και ήταν πλέον φανερό ότι η ομάδα μας άρχισε να βρίσκει ρυθμό., Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με 8 (31-23), ο Jaylen Hands ανέλαβε δράση. Ο Αμερικανός πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε με τρίποντο 44-42 και θα μπορούσε να είχε δώσει και το προβάδισμα, αλλά αστόχησε από τα 8 μέτρα στη λήξη του πρώτου 20λέπτου.

Franke, Hands και Renfro σήκωσαν τον ΠΑΟΚ mateco επιθετικά στην 3η περίοδο. Στο 26ο λεπτό και με το σκορ 56-53, οι τρεις είχαν πετύχει τους 43 από τους πόντους του ΠΑΟΚ mateco, που είχε πλέον τον έλεγχο και με τον Hands να φτάνει τους 22 πόντους προηγήθηκε 57-60 στο 29’.

Με καλάθι του Franke στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 59-62 και με «γκολ-φάουλ» του Σλαφτσάκη ξέφυγε με 61-65. Με δύο τρίποντα του Franke η διαφορά έμεινε στους 4 (66-70` και 69-73), αλλά δυόμισι λεπτά πριν το τέλος διακόπηκε το παιχνίδι λόγω αντικειμένων που έπεσαν στον πάγκο του ΠΑΟΚ mateco. Παρόλα αυτά η ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και με το σκορ 71-73, ο Riley αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές, ο Denmon με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά το Περιστέρι, που πήρε τελικά τη νίκη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-42, 59-60,